Nowa metoda produkcji paliwa pomysłem na ratowanie klimatu
Naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati opracowali nową metodę produkcji paliwa z gazów cieplarnianych. Może to pomóc nie tylko w ratowaniu klimatu naszej planety, ale ułatwić również przyszły podbój kosmosu.
Eksperci ostrzegają, że zmiany klimatyczne na naszej planecie zaszły już na tyle daleko, że ich odwrócenie może nie być możliwe. Ciągle powstają jednak projekty, które dają nadzieję na ocalenie planety i zmniejszenie ilości produkowanych gazów cieplarnianych.
Nowy sposób wytwarzania paliwa może ocalić planetę
Jedną z ciekawszych koncepcji w tym temacie mają naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati. Udało im się bowiem opracować metodę produkcji paliwa z gazów cieplarnianych. Pomysł może zapewnić wiele korzyści, gdyż pozwoli nie tylko ograniczyć ilość wytarzanych gazów, ale też zapewni paliwo dla różnych pojazdów. I to nie tylko na naszej planecie, ale też podczas kolonizacji Marsa. Dzięki temu NASA będzie mogła w prosty sposób dostarczyć paliwo dla rakiet znajdujących się na powierzchni Czerwonej Planety.
Naukowcy wykorzystali katalizator węglowy i reaktor do przekształcenia dwutlenku węgla w metan. Wykorzystano tu reakcję znana jako “reakcja Sabatiera”, której nazwa pochodzi od nazwiska sławnego francuskiego chemika.
Co ciekawe, sam proces nie jest nowym odkryciem. NASA wykorzystuje go już do usuwania dwutlenku węgla wydychanego przez astronautów znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest on następnie przekształcany w paliwo rakietowe wykorzystane przez silniki rakietowe stacji kosmicznej.
Nowa technologia może świetnie sprawdzić się na Marsie, którego atmosfera niemal w całości składa się z dwutlenku węgla. Naukowcy są więc przekonani, że astronauci znajdujący się na powierzchni planety, będą mogli samodzielnie wytworzyć paliwo potrzebne na powrót do domu. Nie trzeba by wówczas zabierać z Ziemi tak dużo paliwa, a wolne miejsce można będzie wykorzystać do zabrania większej ilości wody, żywności oraz wyposażenia naukowego. Proces byłby użyteczny również na Ziemi, pomagając w walce ze zmianą klimatu, poprzez wychwytywanie gazów cieplarnianych z powietrza.
Podbój kosmosu stanie się łatwiejszy
Naukowcy wciąż pracują nad podniesieniem efektywności procesu wytwarzania metanu. Testują również katalizatory, które umożliwiłyby produkcję innych rodzajów paliwa, w tym etylenu. Jest to substancja niezwykle użyteczna, gdyż wykorzystuje się ją do tworzenia m.in., plastiku oraz gumy.
Technogadżet w liczbach