Google stworzył bezdotykową mysz dla niepełnosprawnych graczy

Project Gameface to nowy pomysł Google na ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym. To bezdotykowa mysz zaprojektowania do zabawy grami wideo.

Osoby niepełnosprawne mają już poważny problem ze zwykłą obsługą komputera, nie mówiąc już o poważniejszych zadaniach, takich jak wykorzystanie jego możliwości do grania. Dzięki nowemu pomysłowi Google o nazwie Project Gameface, być może wkrótce to się zmieni.

Inżynierowie amerykańskiego koncernu pracują bowiem nad bezdotykową myszką do gier, konstruowaną dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu gadżetowi, będą mogli kontrolować kursor za pomocą ruchów głowy oraz mimiki twarzy. Na przykład uniesienie brwi pozwoli wykonać działania kliknięcia i przeciągania, zaś otwarcie ust umożliwi przesunięcie kursora. Dzięki temu każdy będzie mógł grać bez używania rąk.

Inspiracją dla projektu była historia pewnego streamera cierpiącego na dystrofię mięśni. Mimo choroby nie zamierzał jednak rezygnować ze swej pasji, dlatego do sterowania kursorem używał myszy śledzącej ruchy głowy. Niestety w 2021 roku podczas jednego ze streamów, w jego domu wybuchł pożar widziany przez ludzi z całego świata. Podczas zdarzenia gracz stracił cały swój sprzęt, łącznie ze wspomnianą myszką, która była bardzo kosztowna.

Google usłyszało jego historię i postanowiło mu pomóc, zapraszając do udziału w nowym projekcie. Project Gameface opiera się na prostej kamerze internetowej, która śledzi ruchy głowy oraz mimikę twarzy. Rejestrowane dane trafiają następnie do modelu uczenia maszynowego, który przekłada je na ruchy kursora. Aby dostosować technologię do potrzeb różnych użytkowników, wprowadzono dodatkowo ideę rozmiaru gestu. Użytkownik może więc kontrolować, jak wyraźny musi być ich gest, aby wywołać działanie myszy.

Project Gameface
Źródło: Google

Bezdotykowa mysz jest aktualnie w bardzo wczesnej fazie rozwoju, więc trochę czasu minie zanim trafi do potrzebujących. Jest to jednak projekt open source, dlatego dostępny jest na stronie GitHub.

You may also like...