Project Leonardo kontrolerem do PS5 dla niepełnosprawnych graczy

Wśród nowości, jakie można było znaleźć na stoisku Sony podczas targów CES 2023, był Project Leonardo. Jest to modularny kontroler do PlayStation 5 stworzony z myślą o niepełnosprawnych graczach.

W tym roku w Las Vegas stoisko Sony jest szczególnie interesujące, gdyż japońska firma prezentuje tam wiele nowych technologii. Wśród nich jest system Mocopi służący do śledzenia ruchów całego ciała, który opracowano do użytku w grach oraz metaverse. Firma ma w swej ofercie również coś dla niepełnosprawnych, którzy chcieliby grać na PlayStation 5, lecz nie są w stanie korzystać ze standardowego kontrolera.

Jest to modularny kontroler Project Leonardo zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwić obsługę osobom z ograniczoną zdolnością ruchu. Jak widać na poniższych zdjęciach oraz filmie, pad konstrukcyjnie znacznie różni się od standardowego DualSense będącego na wyposażeniu konsoli. Opracowano go bowiem tak, aby mógł leżeć płasko na stole, choć oczywiście ma także kilka opcji montażu. Poza tym można go używać w konfiguracji jednego kontrolera, dwóch lub też dodać do zestawu standardowy DualSense, tworząc w ten sposób jeden wirtualny kontroler.

Project Leonardo ułatwi niepełnosprawnym granie

Project Leonardo
Źródło: Sony

Każdy sterownik jest w pełni konfigurowalny, aby użytkownik mógł dostosować go do własnych potrzeb. można nie tylko wymienić przyciski, ale też zmienić odległość pomiędzy joystickiem i kontrolerem, a także mapować same przyciski. Możliwe będzie też przypisanie przyciskowi dwóch różnych funkcji. Cała konfiguracja będzie natomiast przechowywana w profilu gracza, w którym zapiszemy do trzech różnych ustawień. Dzięki temu będzie łatwo dostępna, nawet po zmianie konsoli.

Project Leonardo
Źródło: Sony

Podstawa Project Leonardo także może być personalizowana, a dodatkowo posiada cztery gniazda AUX. Można do nich podłączyć dodatkowe przełączniki, przyciski oraz analogowe gałki.

Project Leonardo
Źródło: Sony

Kontroler jest na razie wciąż w fazie rozwoju, więc niewykluczone, że Sony wzbogaci go o kolejne funkcje. Na ten moment nie wiemy jednak kiedy można się go spodziewać w sprzedaży. Ciężko też powiedzieć cokolwiek o cenie tego akcesorium, ale posiadanie takiego sprzętu, ale raczej nie będzie ona niska.

Gdybyście chcieli natomiast kupić PlayStation 5, to ta strona pomoże znaleźć najniższą cenę sprzętu w polskich sklepach. #reklama

Źródło

You may also like...