Proste urządzenie rozwiąże problem braku wody pitnej

Szwajcarscy naukowcy opracowali skraplacz, który rozwiąże problem braku wody pitnej. Jest to pierwsze tego typu urządzenie, które nie potrzebuje energii do działania i może funkcjonować na okrągło.

Postępujące zmiany klimatyczne powodują, że w coraz większej liczbie krajów dostęp do wody pitnej staje się nieosiągalnym luksusem. Na szczęście naukowcy opracowują technologie pozwalające ograniczyć ten problem. Jeden z ciekawszych projektów zaprezentowali inżynierowie z Politechniki Federalnej w Zurychu.

Nowoczesny skraplacz rozwiąże problemy z wodą

Udało im się skonstruować skraplacz, który zbiera wodę bezpośrednio z atmosfery i to przez okrągłą dobę. Jest to pierwsze tego typu urządzenie, które nie potrzebuje do działania energii, więc świetnie nadaje się dla państw mających poważne problemy z brakiem wody pitnej.

Systemy do zbierania wody z atmosfery zazwyczaj wymagają dużego nakładu energii, więc są mało ekonomiczne. Są też systemy opierające się na rozwiązaniach pasywnych, wykorzystujących zmiany temperatury między dniem a nocą. Inną dostępną technologią są folie zbierające rosę, jednak ich użyteczność jest mocno ograniczona. Odprowadzają bowiem wodę tylko w nocy, ponieważ słońce musi nagrzewać folię w ciągu dnia, umożliwiając kondensację.

skraplacz

System składa się z dwóch kluczowych elementów, a jednym z nich jest tafla szkła powlekana srebrem, która odbija promieniowanie słoneczne i wypromieniowuje jego ciepło. Spodnia strona szklanego panelu służy natomiast do skraplania pary wodnej z powietrza. Naukowcy wyjaśniają, że ich technologia jest bardzo podobna do tego jak podczas zimy zachowują się źle izolowane okna. Zbiera się na nich para wodna, która następnie się skrapla.

Wydajny system nie wymaga energii

Drugim elementem jest osłona w kształcie stożka. Jej zadaniem jest ochrona tafli szkła przed promieniowaniem słonecznym. Osłona pozwala urządzeniu wypromieniowywać ciepło na zewnątrz w celu samochłodzenia w całkowicie pasywny sposób.

Według naukowców nowa technologia pozwala wytwarzać dwukrotnie więcej wody niż najlepsze obecne technologie pasywne wykorzystujące folie. Stworzony przez badaczy prototyp ze szklaną taflą o średnicy 10 cm, dziennie może produkować 4,6 mm wody. W idealnych warunkach, w ciągu godziny urządzenie mogło zebrać do 0,053 litra wody na metr kwadratowy powierzchni szyby.

skraplacz

Teoretycznie skraplacz wyposażony w taflę szkła o powierzchni 10 mkw., w ciągu doby mógłby wyprodukować około 12 litrów wody. Nie jest to może wiele, ale naukowcy zauważają, że można łączyć ze sobą wiele takich systemów, uzyskując w ten sposób więcej wody.

Takie rozwiązania mogą w przyszłości rozwiązać problem z dostępem do wody pitnej, który w Polsce również zaczyna się pojawiać. Jego największą zaletą jest brak zasilania, więc takie systemy można instalować w dowolnym miejscu, gdzie będą pracowały przez cały czas. Nie wymagają też nadzoru, więc koszty ich eksploatacji będą znikome.

Źródło

You may also like...