Przeglądarka Staybl ułatwi korzystanie z iPada osobom z chorobą Parkinsona

W App Store pojawiła się nowa przeglądarka Staybl na iPada. Stworzono ją specjalnie dla osób, które z powodu określonych chorób, takich jak Parkinson, nie mogą opanować drżenia dłoni.

Nowoczesna technologia coraz bardziej ułatwia życie osobom z niepełnosprawnością, których ciało nie działa tak jak dawniej z powodu różnych chorób. Dzięki niej mogą wykonywać czynności, o których wcześniej nie było nawet mowy, np., takich jak przeglądanie stron internetowych na iPadzie.

Jednym z twórców takich rozwiązań jest firma Havas Creative, która opracowała specjalną przeglądarkę dla iPada o nazwie Staybl. Oprogramowanie powstało z myślą o chorych na Parkinsona i powstało we współpracy z niemieckim Stowarzyszeniem Parkinsona oraz pacjentami z Niemiec i USA. Choroba ta powoduje drżenie dłoni u pacjenta, przez co nie może on wykonywać wielu czynności, m.in., takich jak korzystanie z sieci. Ruchy dłoni nie są bowiem na tyle precyzyjne, aby obsługiwać niewielkie ikony oraz klikać w linki.

Przeglądarka wykorzystuje więc akcelerometr iPada, by wykryć kiedy urządzenie się trzęsie. Następnie niweluje te ruchy przesuwając okno przeglądarki w przeciwnym kierunku. W ten sposób stabilizuje ekran, dzięki czemu użytkownik może przeglądać stronę i trzymać urządzenie nieruchomo.

To jeszcze nie wszystko, gdyż przeglądarka posiada dodatkowe funkcje ułatwiające korzystanie z iPada osobom z drżeniem dłoni. Na przykład pozbyto się w niej gestów przesuwania służących do nawigacji oraz ma większe przyciski, które łatwiej nacisnąć. Pozwala również skonfigurować ustawienia, aby dopasować do objawów drżenia, które w ciągu dnia mogą mieć różną intensywność.

Przeglądarka Staybl jest całkowicie darmowa i można ją pobrać z App Store. Należy jednak pamiętać, że działa tylko na iPadzie z zainstalowanym systemem iPadOS 14 lub nowszym.

Staybl

Źródło

You may also like...