Przenośny system odsalania oczyści wodę bez potrzeby stosowania filtrów

Inżynierowie z MIT opracowali zupełnie nowy, przenośny system odsalania wody. W przeciwieństwie do obecnie stosowanych rozwiązań, ten nie wymaga do działania żadnych filtrów.

Mimo iż nasza planeta składa się w dużej części z oceanów, to wbrew pozorom słodkiej wody pitnej nie jest na niej zbyt wiele. A zważywszy na rosnący poziom zanieczyszczenia środowiska oraz ocieplanie się klimatu, to jest jej coraz mniej. Oczywiście mogliśmy sięgnąć po słoną wodę, lecz będzie nadawała się do picia dopiero po usunięciu soli. Potrzebny jest więc do tego system odsalania.

Takie systemy używane są od lat, lecz zazwyczaj są to instalacje stacjonarne zajmujące dużo miejsca i zużywające niemało energii. Ostatnio jednak zaczęto projektować systemy przenośne, które pozwalają zmienić słoną wodę w pitną w dowolnym miejscu. Wykorzystują one jednak specjalne filtry, które trzeba wymieniać, a więc ich stosowanie jest dość kosztowne.

Przenośny system odsalania wody zasilany słońcem

Inżynierowie z MIT opracowali jednak nowy system odsalana wody, który nie wymaga żadnych filtrów. Urządzenie o rozmiarze niewielkiej walizki, do działania potrzebuje jedynie niewielką ilość prądu. Można go więc zasilać przenośnymi panelami solarnymi, co pozwala na używanie go z dala od cywilizacji.

Zamiast filtra lub destylacji, urządzenie wykorzystuje technikę znaną jako polaryzacja stężenia jonów (ICP). Polega to na pompowaniu wody morskiej przez wąski kanał pomiędzy dwiema elektrycznie naładowanymi membranami. Jedną z nich naładowano dodatnio, a drugą ujemnie.

Gdy woda przepływa przez pole elektryczne generowane między dwoma membranami, wówczas oczyszcza się. Zanieczyszczenia takie jak sól, wirusy i bakterie są odpychane do bocznego kanału wody, który jest rozładowany. Pozwala to oczyścić główny kanał wody i usunąć z niego dużą część soli.

system odsalania

Następnie woda przechodzi przez moduł elektrodializy, gdzie usuwane są ostatnie ślady soli. Wprawdzie ten etap obejmuje przepuszczanie wody przez membranę jonowymienną, uwięzione jony soli można usunąć z tej membrany. Dzięki temu da się ją ponownie wykorzystać. Według konstruktorów, woda po tym procesie podobno przekracza standardy wody pitnej Światowego Urzędu Zdrowia.

Obecna wersja systemu odsalającego ma wydajność 300 ml na godzinę. Natomiast do oczyszczenia 1 litra wody potrzebuje 20 W energii. Inżynierowie pracują jednak nad podniesieniem wydajności systemu, więc wkrótce będzie oczyszczał większą ilość wody.

Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów dotyczących tej technologii, to zapraszam na stronę MIT.

Źródło

You may also like...