Qarnot QC-1: koparka kryptowalut w roli domowego grzejnika

Koparka kryptowalut przynosi nam zyski ze sprzedaży cyfrowego pieniądza, ale nie musi to być jedyna korzyść z ich posiadania. Mogą też ogrzewać nam mieszkania, zastępując tradycyjne grzejniki, czego przykładem jest Qarnot QC-1.

Każdy kto zajmuje się zawodowo wydobyciem krtyptowalut doskonale wie, że sprzęt generuje ogromne ilości ciepła. Procesory pracujące na najwyższych obrotach mocno się grzeją, zaś generowane przez nich ciepło musi być odprowadzone.

Niestety w chwili obecnej jest całkowicie tracone, a przecież można by je wykorzystać do ogrzewania domów. Są już podejmowane takie próby. Kilka tygodni temu pisałem o właścicielu firmy Myera Group, który ciepło z posiadanej kopalni Bitcoinów wykorzystuje w rolnictwie. Teraz możemy to robić również sami, na nieco mniejszą skalę.

Zaprezentowano bowiem koparkę kryptowalut o nazwie Qarnot QC-1, zaprojektowaną specjalnie do ogrzewania naszych mieszkań. Urządzenie ma wykonaną z drewna i aluminium obudowę przypominającą typowy kaloryfer. W środku jednak znajduje się koparka o dużej mocy obliczeniowej. Wyposażono ją w dwie kary graficzne RADEON RX 580 8GB oraz pasywne chłodzenie z radiatorami o sporej powierzchni. To właśnie one służą do odprowadzania ciepła. Dzięki temu koparka jest całkowicie bezgłośna, a równocześnie oferuje nam grzejnik o mocy 650 W.

W zimę jest więc idealnym rozwiązaniem do walki z dużymi mrozami, ponieważ nie musimy dodatkowo płacić za ogrzewanie. Pewien problem może jednak pojawić się latem, gdyż grzejnika nie da się wyłączyć. Ale może wystarczy wówczas drobna modyfikacja i będzie nam podgrzewać wodę do kąpieli.

Qarnot QC-1 nie jest oczywiście sprzętem tanim, koparkę wyceniono bowiem na 2900 Euro. Producent zapewnia jednak, że jeśli zamówicie ja do 20 marca, to dostaniecie ją już 20 czerwca. Zamówienia można składać na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa.

Qarnot QC-1

Qarnot QC-1

Źródło: Qarnot.com

You may also like...