Ransomware może zaatakować nasz ekspres do kawy

Specjalista z Avasta pokazał jak wielkim zagrożeniem może być ransomware. Udało mu się zainfekować robakiem nowoczesny ekspres do kawy.

W naszych domach pojawia się coraz więcej inteligentnego sprzętu domowego, który ułatwia nam codzienne życie. Dzięki temu możemy sterować oświetleniem lub ogrzewaniem nie ruszając się z fotela, zaś będąc poza domem możemy upewnić się że wyłączyliśmy żelazko.

Do funkcjonowania sprzęt potrzebuje jednak stałego połączenia z internetem. Natomiast coraz więcej urządzeń dodatkowo otrzymuje aktualizacje oprogramowania, które rozszerzają ich funkcjonalność. Może to jednak stanowić furtkę dla hakerów, którzy w ten sposób zaatakują nasze domowe urządzenia.

Brzmi to może nieprawdopodobnie, lecz wbrew pozorom jest jak najbardziej możliwe. Wiele urządzeń nie stosuje bowiem szyfrowanego połączenia z firmową aplikacją. Również aktualizacje nie są szyfrowane, a często też brakuje sprawdzania ich integralności. Specjalista z firmy Avast postanowił więc pokazać, że włamanie do inteligentnego sprzętu AGD jest jak najbardziej możliwe.

ekspres do kawy

Udało mu się więc zainfekować ransomware inteligentny ekspres do kawy Smarter iKettle. Robak zamaskowany jako aktualizacja oprogramowania sprawił, że maszyna oszalała, wykonując funkcje bez możliwości zatrzymania jej pracy. Oczywiście pomysł eksperta miał na celu jedynie udowodnienie słuszności jego koncepcji, więc nie było możliwości zwyczajowego odblokowania sprzętu za pomocą okupu. Taka infekcja sprawiłaby, że utknęlibyśmy z niewłaściwie działającym ekspresem.

To jest bardzo dobry przykład tego, jak niebezpieczne mogą to być gadżety. Tym bardziej że, w przeszłości już wiele razy udowadniano, że producenci nie przywiązują dużej wagi do zabezpieczeń swego sprzętu.

Źródło

You may also like...