Raperzy zostaną zastąpieni przez maszyny?

Raperzy są aktualnie jednymi z najlepiej zarabiających artystów, gdyż tworzona przez nich muzyka wciąż ma spore wzięcie. Ich przyszłość nie rysuje się jednak w jasnych barwach, gdyż w przyszłości mogą ich zastąpić maszyny.

I nie jest to bynajmniej wizja dalekiej przyszłości, lecz teraźniejszość. Naukowcom z fińskiego Uniwersytetu Aalto udało się bowiem stworzyć uczący się algorytm o nazwie DeepBeat, który potrafi samodzielnie tworzyć teksty rapowych piosenek. Po przeanalizowaniu danego tekstu, maszyna stworzy własny w podobnym stylu i na ten sam temat, który będzie pasował do słów napisanych przez człowieka.

Zanim algorytm doszedł do takiego poziomu, musiał przejść zaawansowane szkolenie obejmujące analizę ponad 10 tysięcy tekstów pochodzących od setki różnych raperów. Naukowcy odpowiedzialni za nową technologię twierdzą, że DeepBeat jest w stanie produkować piosenki o 21 procent wyższej gęstości rymów w porównaniu do żywych artystów.

Na razie DeepBeat nie jest w stanie zastąpić człowieka, ponieważ na chwilę obecną algorytm składa teksty bazując na ich strukturze, jednak nie potrafi analizować znaczenia słów, by stworzyć dobrą piosenkę. Technologia idzie jednak niepowstrzymanie do przodu i kto wie, czy za kilka lat algorytm nie będzie mógł zastąpić tekściarzy, samodzielnie produkując dobre utwory.

Źródło: Technologyreview.com

You may also like...