Replikator żywności ze Star Treka staje się coraz bardziej realny
Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia opracowali urządzenie, które może w przyszłości zastąpić kucharza. Wykorzystuje bowiem technologię druku 3D oraz laser do gotowania przygotowanej żywności.
Fani Star Treka doskonale znają replikator żywności, który tworzy załogom statków różne posiłki. Taka technologia na razie nie jest dostępna, ale być może w przyszłości ulegnie to zmianie. Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia pracują bowiem nad urządzeniem, którego można uznać za praprzodka takiego replikatora.
Gotowanie żywności laserem
Projekt realizowany przez zespół Digital Food z Laboratorium Maszyn Kreatywnych jest bowiem autonomicznym, cyfrowym szefem kuchni. To urządzenie wykorzystujące technologię druku 3D pozwalającą stworzyć posiłek, a także lasera, który go zajmuje się jego przygotowaniem.
Wykorzystanie drukarek w gotowaniu nie jest nowym pomysłem i taką technologię wykorzystywano już wcześniej. Umożliwia bowiem wyprodukowanie składników z milimetrową wręcz precyzją. Dotychczas nie było jednak nie było jednak źródła ciepła umożliwiającego ich podgrzanie z taką samą dokładnością.
Zespół opracował więc system, który równocześnie pozwala drukować pożywienie i w tym samym czasie podgrzewać je za pomocą lasera. Podczas badań zespół wykorzystał kurczaka jako modelowy system żywnościowy i zbadał różne metody gotowania, wystawiając go na światło niebieskie i podczerwone. Do testu wydrukowano kawałek kurczaka o grubości 3 mm i kwadratu oraz powierzchni niemal 6,5 cm kw.
Drukarka 3D w roli kucharza
Podczas eksperymentu zbadano wiele parametrów gotowania. Były to m.in., głębokość gotowania, rozwój koloru, zachowanie wilgoci i różnice smakowe między żywnością gotowaną za pomocą lasera a mięsem gotowanym na piecu.
Eksperyment przyniósł też bardzo ciekawe odkrycie. Okazało się bowiem, że żywność gotowana przy użyciu lasera skurczyła się o 50 procent mniej niż mięso pieczone w piekarniku. Zachowała przy tym dwukrotnie większą zawartość wilgoci, a także smak podobny do mięsa przygotowywanego w piekarniku.
To nie jedyna ciekawostka. Przeprowadzono też ślepy test porównawczy, dając ludziom do spróbowania mięso przygotowywane przy pomocy lasera oraz w tradycyjny sposób. Dwóch testerów wolało próbki przygotowane z wykorzystaniem promienia lasera.
Nowa technologia jest bardzo obiecująca, jednak wciąż istnieje kilka wyzwań, które należy pokonać. Najpoważniejszym z nich jest to, iż systemy wymagają oprogramowania, które umożliwiałoby użytkownikom samodzielne zaprojektowanie żywności, jaką pragnęliby zjeść. Oczywiście jeśli technologia się upowszechni, to z pewnością powstanie wiele gotowych projektów, które wystarczy tylko załadować do sprzętu i oczekiwać na posiłek.
Technogadżet w liczbach