Robot jak zabawka dla chomika

Roboty potrafią latać niczym ptaki, pełzać jak węże, lub biegać jak gepardy. Dotychczas nie było jednak robota, który porusza się niczym…zabawka dla chomika.

Rosphere jest dziełem grupy hiszpańskich naukowców pod kierownictwem Juana Hernándeza, który inspirację do budowy tej niezwykłej maszyny czerpał z zabawki dla chomika, czyli takiego pierścienia, w którym zwierze biega.

Mimo nietypowego wyglądu Rosphere jest wbrew pozorom całkiem przemyślaną konstrukcją, ponieważ dzięki takiemu właśnie kształtowi oraz napędzaniu przy pomocy zmiany środka ciężkości, maszyna może poruszać się w dowolnym kierunku. A dodatkowo poradzi sobie bez trudu z miękkim terenem, np. błotem lub piaskiem, ponieważ nie posiada kół, które mogłyby się zakopać. Jako, że robot ma kulisty kształt, to nie może się także przewrócić.

Rosphere został przetestowany na polu uprawnym, gdzie tocząc się mierzył poziom wilgotności powietrza i gleby. Przetestowano go także w parku, by sprawdzić, czy poruszanie się pomiędzy ludźmi nie sprawi żadnego problemu.

Na razie trudno określić do czego taka maszyna miałaby się przydać, ale na pewno naukowcy znajdą dla niej jakieś zastosowanie.

Źródło: Upm.es

You may also like...