Miniaturowy robot MIRA zrewolucjonizuje pracę chirurgów operując samodzielnie

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie testowany nowy robot chirurgiczny MIRA. Urządzenie opracowane przez Virtual Incision potrafi działać całkowicie samodzielnie, ale można też sterować nim zdalnie.

W medycynie coraz częściej stosuje się roboty, a szczególnie chętnie wykorzystuje się je w chirurgii. Maszyny są bowiem niezwykle precyzyjne, więc znacznie ułatwiają pracę chirurgom, którzy muszą działać pośród delikatnych naczyń krwionośnych.

Na Ziemi takie roboty są więc niezwykle pomocne, jednak gdy ludzkość wyruszy na podbój kosmosu, zupełnie się nie sprawdzą. Są bowiem zbyt duże i ciężkie, więc nie zmieszczą się na statkach kosmicznych lub w pierwszych bazach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. A tymczasem astronauci również będą wymagali operacji, więc potrzebne są nowe narzędzia, które będą w stanie pracować w takich warunkach.

MIRA ułatwi pracę chirurgów

NASA doskonale to rozumie. Dlatego finansuje prace nad nowym robotem chirurgicznym o nazwie MIRA, który już w 2024 roku przejdzie test na pokładzie ISS. Maszyna jest dziełem inżynierów z firmy Virtual Incision i stanowi efekt kilkunastu lat prac rozwojowych, które pochłonęły już 100 mln dolarów.

MIRA

W porównaniu do obecnie stosowanych robotów chirurgicznych, ten jest na tyle mały, by zmieścić się w szafce eksperymentalnej na ISS. Inne zalety robota to możliwość operowania przez małe nacięcia, co pozwala wykonywać minimalnie inwazyjne operacje. A dodatkowym atutem jest możliwość zdalnej obsługi i pracy samodzielnej.

W sierpniu 2021 roku MIRA z powodzeniem przeprowadziła swoją pierwszą zdalną operację w ramach badania klinicznego amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Procedura składała się z prawostronnej hemikolektomii (w której usunięto połowę okrężnicy) i wykonano ją za pomocą jednego nacięcia.

W innym eksperymencie astronauta zdalnie kierował MIRA z Johnson Space Center. Kontrolował robota znajdującego się w sali operacyjnej University of Nebraska Medical Center, oddalonej o 1450 km.

Podczas zbliżających się testów na pokładzie ISS, MIRA będzie działać autonomicznie bez pomocy kontrolera. W czasie testu robot będzie ciąć naprężone naprężone gumki (imitując skórę) i przesuwał metalowe pierścienie po drucie (symulując delikatne operacje).

Konstruktorzy wierzą, że robot będzie w stanie funkcjonować niezależnie przez około 50 do 100 lat. A jego obsługa jest bardzo prosta, gdyż wystarczy go tylko włączyć, zaś maszyna sama wykona swą pracę.

Źródło

You may also like...