Roboty niosą pomoc niepełnosprawnym uczniom

W Stanach Zjednoczonych uczeń nie chodzi do szkoły obciążony niczym juczny muł, ponieważ wszystkie książki może trzymać w szafkach. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak nie w przypadku osób niepełnosprawnych.

Uczeń na wózku może mieć poważne problemy z dostaniem się do zawartości swej szafki, oraz z samym otwarciem drzwiczek. Dobrze, jak ma kolegów, którzy będą mu w tym pomagać, ale nie zawsze jest taka możliwość.

Na szczęście wówczas pomóc mogą nowinki techniczne związane z robotyką. Nick Torrance, to uczeń Pinckney Community High School cierpiący na zanik mięśni. Postępująca choroba sprawiła, że musi jeździć na wózku, a przez to nie jest w stanie wykonać samodzielnie różnych czynności, w tym otwierać samodzielnie uczniowską szafkę.

Na szczęście szkoła ma swój własny program robotyki, który został wykorzystany przez Micah Stuhldrehera oraz Wyatta Smrcka, w celu ułatwienia Nickowi życia. Dwaj uczniowie, wykorzystują ogólnodostępne podzespoły, wykonali robota automatycznie otwierającego drzwi szafki. Teraz Nick zamiast prosić innych o pomoc, musi tylko pomachać dłonią przed sensorem zainstalowanym na swym wózku i szafka staje otworem.

Może technologia przyjmie się także w innych szkołach, gdzie mogą także uczyć się osoby niepełnosprawne, którym otwieranie szafek sprawia trudność.

Źródło: Livingstondaily.com

You may also like...