Brytyjski inżynier na nowo wynalazł koło

Można by sądzić, że koło zostało już dawno wynalezione i tak jest w istocie, lecz jednemu z brytyjskich inżynierów udało się je udoskonalić. W rezultacie tego zabiegu powstał nietypowy rower, którym jazda jest ponoć niebywale wygodna.

W standardowych rowerach koło wyposażane jest w szprychy, które pozwalają mu się poruszać. To rozwiązanie ma istotną wadę, a jest nią duża twardość i konieczność stosowania amortyzatorów. Jednak Sam Pearce, 44-letni inżynier z Nottingham opracował nowy rodzaj koła, które jak zapewnia, nawet po wyboistej drodze zapewnia bardzo wygodną jazdę.Opracował system Loopwheel, który nie wykorzystuje tradycyjnych szprych, ponieważ piasta koła zawieszona jest na trzech sprężynach. Dzięki temu nie trzeba stosować żadnej dodatkowej amortyzacji, ponieważ jest ona wbudowana bezpośrednio w koła.

Niestety rozwiązanie ma parę wad. Sprężyny stanowiły dodatkowe usztywnienie obręczy, więc ich zabranie może prowadzić do jej szybkiego uszkodzenia. Aby temu zapobiec w obecnej wersji koła w rozmiarze 20″ nie zastosowano aluminium, lecz włókno węglowe. To z kolei poważnie wpłynęło na cenę. Koła kosztować mają 600 funtów, a to jest bardzo drogo, ponieważ za tę cenę można już mieć naprawdę porządny rower. Być może jednak przy masowej produkcji uda się obniżyć cenę do bardziej rozsądnego poziomu.

Na razie zobaczymy jak wynalazcy pójdzie sprzedaż, bo już udało mu się zebrać na Kickstarterze kwotę potrzebną do rozpoczęcia produkcji. Tutaj możecie obejrzeć wideo prezentację nowego koła.

Źródło: Kickstarter.com

You may also like...