Roboty pomogą w operacjach guzów mózgu

Roboty już od lat znajdują zastosowanie w medycynie, chociażby wspierając chirurgów podczas szczególnie trudnych operacji serca. A już wkrótce ich zastosowanie zostanie rozszerzone.

Naukowcy z National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering pracują nad technologią, która pozwoli znacznie dokładniej i przede wszystkim bezpieczniej, operować guzy mózgu. Obecnie takie operacje są jednymi z najtrudniejszych, gdyż należy usunąć zainfekowaną tkankę, pozostawiając jednocześnie zdrową.

Dlatego trwają prace nad specjalnym robotem, który ma być wpuszczany do mózgu pacjenta i zajmie się wycinaniem uszkodzonej tkanki. Maszyna zostanie wprowadzona do organizmu przed wykonaniem rezonansu, aby w jego trakcie, chirurg mógł skierować nią bezpośrednio w miejsce guza. Po dotarciu na miejsce, robot dokona kauteryzacji chorej tkanki, a następnie wyssie ją, pozostawiając zdrową tkankę całkowicie nietkniętą.

Póki co technologia jest testowana na świniach oraz zwłokach i zanim będzie mogła zostać wykorzystana na żywych pacjentach, minie jeszcze sporo czasu.

Źródło: Popsci.com

You may also like...