Nowoczesne roboty zastąpią higienistki w chińskich przedszkolach

Chiny uruchomiły nowy program dbania o zdrowie dzieci w przedszkolach. Jest to jednak zupełnie nietypowy projekt, gdyż badaniami zajmują się wyspecjalizowane roboty.

Za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, roboty będą miały coraz większy wpływ na nasze życie. Do ich zadań może też należeć dbanie o nasze zdrowie, a więc przeprowadzanie badań w celu wykrycia nieprawidłowości. Taka przyszłość nie jest wbrew pozorom zbyt odległa, a już na pewno nie w Chinach, gdzie w życie wchodzi zupełnie nowy projekt.

W ponad 2000 przedszkoli pojawiły się roboty Walklake, których zadaniem jest codzienne przeprowadzanie inspekcji sanitarnych, zastępując higienistki. Oczywiście konstruktorzy robotów zadbali o to, by wygląd maszyn nie odstraszał dzieci. Z wyglądu przypominają więc zabawkę i pomalowano je na żywe kolory.

Ich funkcją jest wyszukiwanie u przedszkolaków potencjalnych objawów choroby. Jest to oczywiście wstępne badanie, ale jeśli maszyna znajdzie jakieś symptomy, wówczas alarmuje operatora. Dokonuje on następnie dokładniejszej oceny, decydując czy dziecko może zostać w przedszkolu czy też należy je odesłać do domu.

Samo badanie trwa około trzy sekundy i pomaga w wykrywaniu wielu powszechnych schorzeń, w tym chorób dłoni, stóp i ust. Dziecko pokazuje maszynie swą twarz, oczy, gardło, a także dłonie. Dodatkowo specjalne sensory mierzą temperaturę by upewnić się, że nie występuje gorączka.

Celem tego projektu jest szybkie wykrycie choroby, aby ochronić pozostałych przed zarażeniem. Jeśli więc dziecko przyjdzie do przedszkola z grypą, to maszyna błyskawicznie ją wykryje i dzięki temu infekcja nie rozprzestrzeni się. A jako że, robot pracuje bardzo szybko, może w krótkim czasie przebadać dużą grupę dzieci.

roboty

Źródło: Newscientist.com

You may also like...