Rolls-Royce Cullinan oficjalną nazwą luksusowego SUV’a

Rolls-Royce zdradził oficjalną nazwę swego pierwszego SUV’a. Luksusowy salon na kołach będzie sprzedawany pod nazwą Rolls-Royce Cullinan, a do salonów trafi już w przyszłym roku.

SUV’y to obecnie jedne z najpopularniejszych samochodów, więc nic dziwnego, że chcą go mieć w swej ofercie nawet marki, które dotychczas nie oferowały takich pojazdów. Kilka miesięcy temu pisałem o Lamborghini Urus, a teraz poznaliśmy nazwę SUV’a marki Rolls-Royce.

Nowy model nazywa się Rolls-Royce Cullinan, a swą nazwę zapożyczył od największego diamentu w historii. Wydobyto go w 1905 roku w górach Magaliesberg zlokalizowanych w Afryce Południowej. Kamień przed oszlifowaniem ważył 3106 karatów i został pocięty na dziewięć mniejszych. Dwa z nich znajdują się w klejnotach brytyjskiej rodziny królewskiej.

Pojazd bazować ma na ramie nowego modelu Phantoma, którego zaprezentowano w ubiegłym roku. Platforma jest o 30 procent sztywniejsza od poprzedniej i przystosowana do różnych rodzajów nadwozia i napędów, a więc silników benzynowych oraz elektrycznych.

Rolls-Royce na razie nie zdradza szczegółów technicznych nowego modelu, skupiając się na intensywnych testach jego właściwości jezdnych w różnych terenach. Auto sprawdzane jest m.in., na pustyni, arktycznej tundrze oraz w wielu innych miejscach. Trudno też powiedzieć jakie jednostki napędowe będą go napędzać, ale można założyć, że nie zabraknie w nim 12-cylindrowców.

Rolls-Royce Cullinan pojawi się w salonach w przyszłym roku i będzie ciekawą konkurencją dla Lamborghini Urus oraz Bentley’a Bentayga.

Rolls-Royce Cullinan

Źródło: Slashgear.com

You may also like...