Royal Navy testuje SI do walki z nadźwiękowymi rakietami
Brytyjskie wojsko testuje wykorzystanie SI do walki z nadźwiękowymi rakietami. Jest to największy dotychczas przeprowadzony tego typu test, który ma ocenić przydatność technologii na polu walki.
Technologie wojskowe są bez wątpienia jednymi z najszybciej rozwijających się i nieustannie powstają nowe zabawki do walki z przeciwnikiem. W ostatnich latach laboratoria wojskowe coraz chętniej wykorzystują sztuczną inteligencję, integrując ją z różnego rodzaju bojowymi systemami.
Obecnie największym zagrożeniem podczas walki są naddźwiękowe pociski rakietowe. Dzięki rozwijanej przez nie olbrzymiej prędkości, kilkukrotnie przekraczającej prędkość dźwięku, są niewidoczne dla radarów. Przed nimi tworzy się bowiem chmura plazmy, która absorbuje fale radiowe, dlatego radary nie są w stanie ich wykryć. Obrona przed nimi jest więc niezwykle trudna, gdyż obecnie używane systemy są bezużyteczne.
Na przykład rosyjski pocisk 3M22 Zircon może rozwinąć prędkość Mach 6 i ma zasięg około 1000 km. Lecąc po niskiej trajektorii balistycznej, może więc z łatwością przeniknąć przez tradycyjne systemy obrony antyrakietowej.
Potrzebne są więc nowe rozwiązania pozwalające skutecznie bronić się przed nadźwiękowymi rakietami i jedno z nich testuje właśnie Royal Navy. Brytyjskie siły zbrojne rozpoczęły właśnie zaplanowany na trzy tygodnie test nowego systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję.
Poligonem dla testów jest morze w pobliżu Szkocji oraz Norwegii, a bierze w nich udział 3000 osób personelu wojskowego. Uczestniczą w nim również niszczyciel HSM Dragon oraz fregata Lancaster, które wyposażono w SI oraz systemy uczenia maszynowego, takie jak Startle. Ich z zadaniem będzie monitorowanie obszaru wokół okrętów i dostarczanie żołnierzom alertów w czasie rzeczywistym.
Startle współpracuje z nowoczesnym systemem Sycoiea. Działa on szybciej niż eksperci w zakresie identyfikacji nadlatujących pocisków i ostrzegania personelu wojskowego o idealnej broni do zniszczenia pocisków zanim wyrządzą one szkody.
Testy mają na celu ocenę efektywności sztucznej inteligencji w zwalczaniu super szybkich rakiet przeciwnika.
Technogadżet w liczbach