Ten dysk SSD ochroni dane przed hakerami

Firma Cigent Technology opracowała dysk SSD odporny na ataki ransmoware. Cigent Secure SSD+ posiada technologię chroniącą przed zaszyfrowaniem danych przez hakerów.

Rasomware to aktualnie jedno z największych zagrożeń czyhających na nas w sieci. Wykorzystywane przez hakerów narzędzia potrafi zaszyfrować dysk twardy, blokując dostęp do znajdujących się na nim danych. Cyberprzestępcy za ich odblokowanie domagają się okupu i jest to praktycznie jedyna metoda ich odzyskania. Z tego powodu ofiarą takich ataków często padają firmy, jak również szkoły, szpitale, a nawet komisariaty policji, którym brak dostępu do danych uniemożliwia działalność.

Zagrożenie ze strony ransomware należy jednak do przeszłości. Specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie amerykańska firma Cigent Technology, opracowała pierwszy na świecie dysk SSD odporny na tego typu atak. Model o nazwie Cigent Secure SSD+ wyposażono w dedykowany chip AI. Za pomocą uczenia maszynowego monitoruje aktywność dysku i wykorzystuje zaawansowane algorytmy do udaremniania ataków ransomware.

Dysk ma również zabezpieczenia zapobiegające wyłączeniu kontroli bezpieczeństwa przez złośliwe oprogramowanie. Natomiast dzięki oprogramowaniu Dynamic Data Defense Engine, ukrywa wszystkie dane czyniąc je niewidocznym, a tym samym niedostępnym dla ataków. Firma zapowiada również aktualizacje, które zapobiegną sklonowaniu dysku, wyczyszczeniu go lub uzyskaniu do niego dostępu, gdy zostanie uruchomiony z alternatywnego systemu operacyjnego.

Cigent Secure SSD+ na razie obsługuje tylko Windowsa, ale producent zapewnia, że niebawem pojawi się również wersja dla Linuxa. Sprzęt będzie dostępny w sprzedaży już od maja w wersjach o pojemności 480 GB, 960 GB oraz 1920 GB. Producent nie zdradził na razie ile trzeba będzie za niego zapłacić.

Gdybyście chcieli sprawdzić ceny zwykłych dysków SSD, to zapraszam na tę stronę. #reklama

dysk SSD
Źródło: Cigent Technology

You may also like...