Rumuński nastolatek zawstydził Google budując tańszy robo-samochód

Google od paru lat pracuje nad systemem autonomicznego auta, które będzie zdolne samodzielnie poruszać się po ulicach i wydaje na to ogromne kwoty. Tymczasem rumuński nastolatek stworzył podobny system, tyle że dużo tańszy.

W lutym bieżącego roku inżynierowie z Oxfordu opracowali autonomiczny pojazd o nazwie RoboCar, którego zbudowanie kosztowało 7750 USD. Wydawało się, że to dolna granica kosztów takiej technologii, dlatego tym większym zaskoczeniem jest dokonanie 19-letniego Ionuta Budisteanu z Rumunii. Udało mu się stworzyć podobny system za kwotę jedynie 4000 USD. Dla porównania auto Google używa radaru 3D, co sprawia, że koszt ich samochodu wynosi aż 75,000 USD.

Budisteanu zbudował system wykorzystujący zwykłego webcama oraz system radarowy niskiej rozdzielczości, połączony ze stworzonym przez siebie programem AI, mogącym wykrywać innych uczestników drogi, znaki drogowe oraz krawężniki.

Na 50 testów w 47 przypadkach system zadziałał idealnie. Co prawda zawiódł trzykrotnie, to jednak jego twórca zdobył stypendium o wartości 75,000 USD.

Już zapowiedział, że wykorzysta pieniądze do usprawnienia swej technologii, jednak obiecał, że nie spowoduje wzrostu kosztów kosztów całego systemu. Na razie chce skupić się na poprawieniu precyzji technologii.

Źródło: Nbcnews.com

You may also like...