Samsung kończy z produkcją paneli LCD

Samsung Display ogłosił zakończenie produkcji paneli LCD. Firma skupi się wytwarzaniu ekranów z nową generacją technologii quantum dot.

Przez wiele lat producenci sprzętu RTV oferowali nam telewizory LCD, które świetnie się sprawdzały. Zapewniały przyzwoitą jakość obrazu oraz relatywnie niskie zużycie energii. Technologia idzie jednak naprzód i pojawiły się nowsze rozwiązania, które oferują jeszcze lepszą funkcjonalność. Wkrótce panele LCD mogą odejść do lamusa, a pierwszy krok w tym kierunku uczyni Samsung.

Samsung Display ogłosiło, że do końca roku zakończy produkcję paneli LCD w chińskich oraz koreańskich fabrykach. Koncern skupi się teraz na wytwarzaniu paneli wykorzystujących nową generację technologii quantum dot. Oczywiście wszystkie zamówienia złożone do końca roku zostaną zrealizowane. Ale już w przyszłym roku nie będzie można ich składać.

Już od pewnego czasu wiadomo, że koreański inwestuje duże pieniądze w rozwój tej technologii, planując się na nią przestawić. W zeszłym roku koncern zapowiedział zainwestowanie 11 mld dolarów w budowę fabryki produkującej telewizory QLED, które są samoświecące. Do tej pory koncern stosował w nich tylne podświetlenie, które umieszczano za specjalnym filtrem.

Badania z zeszłego roku pozwoliły jednak znacznie ją usprawnić, rozwiązując m.in., problem wypalającego się obrazu. Ponadto nowa technologia opiera się na fosforku indu zamiast toksycznego kadmu, zaś żywotność paneli wynosi do miliona godzin.

quantum dot

Źródło

You may also like...