Samsung pracuje nad nowym procesorem dla serii Galaxy S

Samsung wspólnie z Google oraz AMD pracuje nad zupełnie nowym procesorem dla smartfonów z serii Galaxy S. Może to oznaczać, że koreańska marka zamierza wkrótce zastąpić mało udanego Exynosa.

Serię Galaxy S jeszcze do niedawna oferowano z procesorami Exynos, obecnym w europejskich wersjach tych smartfonów. Procesory te coraz bardziej odstawały jednak możliwościami od układów Samsunga, więc producent postanowił ograniczyć ich obecność.

Najnowszy Galaxy S23 wprawdzie nadal będzie miał Exynosa 2300, ale już tylko w wariancie przeznaczonym na indyjski rynek. W europejskiej wersji pojawi się natomiast Snapdragon 8 Gen 2.

Koreańska marka zaczyna powoli rozumieć, że Exynos nie jest procesorem, jaki chcieliby w swych smartfonach mieć jej klienci. Najnowsze przecieki sugerują więc, że pracuje nad nowym układem, który mógłby go zastąpić w serii Galaxy S. Samsung wspólnie z zespołem Google odpowiedzialnym za procesor Tensor oraz ludźmi z zespołu AMD zajmującego się układami graficznymi, pracuje nad nowym układem. Jednostka przeznaczona dla topowych smartfonów, miałaby pojawić się na rynku w 2025 roku.

Według źródła procesor ma dysponować dwoma wysokowydajnymi rdzeniami Cortex-X, czterema rdzeniami o niższym taktowaniu skupionymi na wydajności oraz czterema oszczędnymi. Dokumenty wskazują również na obecność GPU firmy AMD, który będzie się zajmował obliczeniami związanymi z grafiką. Prawdopodobnie układ będzie produkowany w technologii 3 nm.

Równocześnie Google i Samsung zaczynają pracę nad trzecią generacją procesora Google Tesor, która w przyszłym roku zadebiutuje w smartfonach Pixel. Układ ma roboczą nazwę Ripcurrent i numer modelowy S5P9865. Jego szczegóły techniczne na razie pozostają jednak tajemnicą, ale z pewnością niebawem dowiemy się jaką będzie miał specyfikację.

Galaxy S

Źródło

You may also like...