Samsung pokazał najnowsze elastyczne i zwijane ekrany OLED

Podczas targów SID DisplayWeek, Samsung pokazał efekt pracy swych inżynierów w zakresie elastycznych paneli OLED. Firma zaprezentowała tam kilka prototypów elastycznych oraz zwijanych ekranów, które w przyszłości trafią do nowych urządzeń.

Mówi się, że kolejnym krokiem w ewolucji urządzeń przenośnych, będą elastyczne wyświetlacze OLED. Jedną z firm, która od kilku lat zajmuje się rozwojem tej technologii jest Samsung, planujący zastosować je np. w modelu Galaxy X. Premiera tego sprzętu jest już coraz bliżej i być może zobaczymy go już na początku przyszłego roku. A tymczasem koreański gigant zaprezentował swe najnowsze osiągnięcia na polu takich wyświetlaczy.

Podczas targów SID DisplayWeek mieliśmy okazję zobaczyć kilka nowych prototypów ekranów, które nie tylko się zginają, ale też zwijają, a także są przezroczyste. Jednym z ciekawszych produktów był 14-calowy zwijany ekran OLED o rozdzielczości 950 x 540 pikseli, którego można zgiąć w całkiem sporym zakresie. Wygląda na to, że ten produkt jest już najbliższy komercyjnych zastosowań i zobaczymy go na rynku w niedalekiej przyszłości.

Koncern zademonstrował również nowy 4,94-calowy przezroczysty ekran AMOLED o rozdzielczości 360 x 112 pikseli i przejrzystości wynoszącej 44%. Pokazał również 7-calowy ekran z technologią lightfield, który ma 1280 x 800 pikseli i wspiera aż 18 punktów widoku. To panel przeznaczony dla różnego rodzaju gogli.

Interesujący był także nowy ekran dla przemysłu motoryzacyjnego. Jest to praktycznie niezniszczalny panel 6,22″ o rozdzielczości 1440 x 2960 pikseli, wykonany z plastiku, zapewniającego dużą trwałość.

Najciekawszym prototypem był jednak najnowszy OLED, który działa także jako głośnik, a jest to technologia podobna do tej, którą stosuje LG. Panel o przekątnej 6,22″ i rozdzielczości 1440 x 2960 pikseli był skonfigurowany jako odbiornik telefoniczny. A nie był to jedyny niezwykły produkt prezentowany na stoisku Samsunga. Pokazano tam również 5,77″ ekran 1440 x 2960 pikseli i sensorem nacisku, który może działać pod wodą.

Wygląda więc na to, że Samsung ma w zanadrzu całkiem sporo nowych paneli, które w przyszłości umożliwią stworzenie wielu nowych produktów.

OLED

OLED

Źródło: Sammobile.com

You may also like...