Samsung przygotowuje dysk SSD o pojemności 8 TB

Według najnowszych doniesień, Samsunga projektuje nowy dysk SSD o pojemności aż 8 TB. Nowy napęd będzie kosztował około 900 dolarów.

Towarzyszące nam przez kilka ostatnich dekad dyski twarde HDD, powoli odchodzą do lamusa, wypierane przez dyski SSD. Nowy typ nośników ma ogromną przewagę nad magnetycznymi napędami, praktycznie w każdym aspekcie. Jest nie tylko całkowicie bezgłośny ze względu na brak ruchomych elementów, ale też zużywa znacznie mniej energii.

Największą zaletą jest jednak prędkość transferu danych, która w porównaniu do HDD jest kilkanaście razy wyższa. Z dyskiem SSD nasz komputer uruchamia się w kilka sekund, zaś poziomy w grach doczytują się błyskawicznie. Największe korzyści zapewnia jednak podczas pracy z dużymi plikami graficznymi lub edycją wideo.

Dysk SSD nie jest jednak pozbawiony wad, a największą są koszty tej technologii. Nośniki tego typu były dość drogie, więc producenci rzadko oferowali je w dużych pojemnościach, gdyż cena znacznie ograniczyłaby popyt. W ostatnich latach takie napędy mocno jednak potaniały i obecnie 500 GB dysk NVMe można już mieć za 300 zł, co jeszcze parę lat temu było nie do pomyślenia. Pozwala to producentom produkować coraz większe modele.

Już niebawem będziemy mogli kupić nowy dysk SSD od Samsunga, którego pojemność wyniesie aż 8 TB. Koreańska marka pracuje nad nowym modelem, który w wersji o największej pojemności, będzie kosztował około 900 dolarów.

Nie będzie to więc sprzęt, który stanie się częstym gościem w naszych komputerach domowych. Poza tym koncern zamierza zastosować w nim technologię QLC 3D V-NAND, którą użyto m.in., w modelach EVO 860. A to oznacza że priorytetem dla koncernu będzie pojemność, nie zaś wydajność.

Nowy produkt pojawi się w sprzedaży 24 sierpnia.

dysk SSD

Źródło

You may also like...