Seagate zapowiada 30 TB dyski HAMR HDD, a w planach ma 50 TB

Seagate potwierdził, że w połowie przyszłego roku do sprzedaży trafi nowa generacja dysków HAMR HDD, o pojemności przekraczającej 30 TB. Firma planuje już większe modele.

Kilkadziesiąt lat temu, gdy komputery dopiero trafiały pod strzechy, prawdziwym luksusem były dyski twarde o pojemności kilkudziesięciu megabajtów. Dziś taka pojemność wydaje się śmieszna, gdy na dysku przeciętnego komputera można zmieścić kilkadziesiąt tysięcy razy danych. Wkrótce pojawią się jednak napędy o pojemności kilkaset tysięcy razy większej.

Seagate właśnie potwierdziło, że w połowie przyszłego roku do sprzedaży wejdzie nowa generacja nośników HAMR HDD, których pojemność przekroczy 30 TB. To jeszcze nie koniec, gdyż na 2026 rok firma planuje wprowadzenie na rynek jeszcze większych dysków.

Mapa drogowa przedstawiona przez firmę zakłada, że w 2024 roku pojawią się na rynku nośniki o pojemności ponad 40 TB. Rok później będziemy już mogli kupić nośniki o pojemności przekraczającej 50 TB.

Koncern poinformował również, że w pierwszej kolejności nowe dyski otrzymają przede wszystkim centra danych. Reszta klientów będzie musiała poczekać nieco dłużej na możliwość korzystania z nowego produktu.

Dyski twarde o pojemności pamięci 30 TB i większej, które wykorzystują jeden siłownik, charakteryzują się wyjątkową wydajnością IOPS na TB. Spada ona jednak wraz ze wzrostem pojemności, co wpływa na szybkość reakcji. Nośniki HAMR opierają się więc na architekturze z dwoma siłownikami, co pozwala ominąć te ograniczenia i sprawia, że są one jeszcze wydajniejsze.

HAMR HDD

Źródło

You may also like...