Składane ekrany trafią do zegarków? IBM pokazało nietypowy patent

Składane ekrany mogą pojawić się nie tylko w smartfonach i tabletach. IBM rozważa umieszczenie ich również w smartwatchu i pokazało ten pomysł na niezwykłym patencie.

Już w przyszłym miesiącu do sprzedaży trafi pierwszy składany smartfon jakim jest Samsung Galaxy Fold. Urządzenie będzie wyposażone w specjalny wyświetlacz, który po rozłożeniu zapewni dużo większą przestrzeń roboczą, niż oferują współczesne smartfony.

Technologia ta może jednak nie ograniczać się tylko do smartfonów i ma szansę trafić również do tabletów. Pojawiły się bowiem plotki, że Apple pracuje nad składanym iPadem, który miałby niebawem trafić do sprzedaży.

Składane ekrany również w zegarku?

To jeszcze nie wszystkie urządzenia, w których prawdopodobnie zobaczymy składany wyświetlacz. IBM ma patent, który na renderach zobrazowała nam witryna Let’s Go Digital, opisujący zastosowanie takiego ekranu w smartwatchu. Wniosek złożono w 2016 roku i choć dotąd koncepcja nie została zrealizowana, to prezentuje się niewątpliwie bardzo ciekawie.

Patent pokazuje zegarek, w którym ekran można rozłożyć nie tylko do rozmiaru typowego smartfona, ale nawet tabletu. Sprzęt posiada w zasadzie osiem małych wyświetlaczy składanych niczym japońskie Origami, których wymiary wynoszą 2 x 3″. W standardowej konfiguracji zegarka, widzimy tylko jeden z modułów wyświetlacza, natomiast reszta znajduje się we wnętrzu obudowy.

Możemy jednak je rozłożyć wykorzystując cztery moduły, co wówczas da wyświetlacz o rozmiarze 4 x 6-cali, odpowiadający wielkością typowemu smartfonowi. Jeśli jednak potrzebujemy więcej przestrzeni roboczej, możemy wykorzystać wszystkie osiem modułów. Ekran będzie miał wówczas rozmiar 8 x 12-cali, a urządzenie zmieni się praktycznie w tablet.

Oczywiście patent opisuje tylko koncepcję takiego urządzenia, nie poruszając zupełnie kwestii technicznych. Nie wiadomo więc jaką grubość miałoby urządzenie ze złożonymi modułami wyświetlacza, a to bardzo istotna kwestia. Trudno też powiedzieć, czy mechanizm rozkładania paneli miałby szansę działać w realnym świecie. Sam pomysł wygląda jednak rewelacyjnie i bardzo futurystycznie. Być może więc za kilka lat uda się stworzyć taki sprzęt, a wówczas smartfony i tablety staną się zbędne.

Składane ekrany

Składane ekrany

Składane ekrany

Źródło: Letsgodigital.org

You may also like...