Smart Bike Lock zablokuje smartfona podczas jazdy rowerem

Holenderski telekom KPM, opracował rowerową blokadę. Smart Bike Lock ma funkcję, która zablokuje połączenia telefoniczne w czasie jazdy.

Rozmawianie przez telefon podczas prowadzenia auta, potrafi bardzo rozpraszać uwagę i stanowi częstą przyczynę kolizji. To samo dotyczy jednak także rowerów, na których w czasie jazdy również korzystamy z telefonów.

Holenderskie Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego twierdzi, że około 20 procent wszystkich wypadków na rowerach z udziałem dzieci, spowodowane jest właśnie używaniem telefonu. Badania wykazały, że dźwięki i wibracje powodowane przez powiadomienia, znacznie utrudniają skupienie się na drodze.

Holenderski telekom KPM, stworzył więc produkt o nazwie Smart Bike Lock, który ogranicza korzystanie z telefonu podczas jazdy. Jest to blokada rowerowa, wyposażona jednak w dodatkowe funkcje. Łączy się ze smartfonem poprzez Bluetooth i dedykowanej aplikacji.

Gdy jest zamknięta, telefon działa normalnie. Kiedy jednak zostaje otwarta, wówczas wysyła sygnał do aplikacji, który blokuje połączenia oraz transmisję danych. Naturalnie połączenia alarmowe nie będą blokowane, więc w razie wypadku nadal da się zadzwonić po pomoc.

Pojawia się jednak pytanie, po co komu blokada rowerowa ograniczająca funkcjonalność naszego telefonu. Jej działanie powoduje bowiem, że nie będziemy mogli korzystać z nawigacji GPS, opierającej się na transmisji danych. O ile wcześniej nie pobierzemy mapy. Nie da się też korzystać z serwisów takich jak Spotify. W ten sposób podstawowa funkcja smartfona podczas jazdy, jaką jest słuchanie muzyki, również nie będzie dostępna.

Smart Bike Lock pojawi się w sprzedaży jeszcze w tym roku i kosztować ma 100 euro.

Smart Bike Lock

Źródło: Onbikenophone.nl

You may also like...