Smartfon zmieniony w monitor glukozy

Inżynierowie Uniwersytetu Kalifornia San Diego opracowali nietypowe etui, które zmienia smartfona w monitor glukozy. Jest to idealne urządzenie dla diabetyków.

Smartfony powoli stają się urządzeniami medycznymi, a ta przemiana rozpoczęła się już parę lat temu. Powstaje więc coraz więcej oprogramowania oraz akcesoriów, które zmieniają ten popularny sprzęt w narzędzia diagnostyczne, pozwalających diagnozować choroby.

Jednym z najnowszych pomysłów jest monitor glukozy, opracowany przez inżynierów z Uniwersytetu Kalifornia San Diego. Zaprojektowali bowiem specjalne etui do smartfona o nazwie GPhone, które potrafi w locie zmierzyć poziom glukozy w krwi. Produkt składa się z dwóch elementów, mianowicie futerału wykonanego na drukarce 3D oraz sensora w jednym z rogów. Drugą częścią jest jednorazowa kapsułka z enzymami, magnetycznie przymocowana do sensora.

monitor glukozy

Użytkownik musi więc umieścić kapsułkę na sensorze za pomocą specjalnego rysika. Wówczas czujnik będzie mógł zmierzyć poziom glukozy i przesłać dane poprzez Bluetooth, do specjalnej aplikacji. Test trwa około 20 sekund, zaś rysik mieści wystarczającą liczbę kapsułek na przeprowadzenie 30 testów, zanim trzeba go będzie ponownie napełnić.

monitor glukozy

Na razie GPhone jest tylko konceptem, a jego rolą jest sprawdzenie, czy pomysł ma szansę funkcjonować. Nie wiadomo więc kiedy urządzenie mogłoby trafić do sprzedaży.

monitor glukozy

monitor glukozy

Źródło: Jacobsschool.ucsd.edu

You may also like...