Luka w HomeKit otwiera dom na intruzów

Aktualizacja iOS 11.2, spowodowała groźną lukę w systemie HomeKit. Błąd dotyczy inteligentnych zamków i sprawia, że może je otworzyć obca osoba.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup systemów inteligentnego domu, które znacznie ułatwiają nam życie. Gama takiego sprzętu jest bardzo szeroka i są to m.in., kuchenki, lodówki, żarówki LED, a także inteligentne zamki.

Te ostatnie są szczególnie użyteczne, gdyż nie trzeba ze sobą nosić kluczy, które często się gubią. Wystarczy kod, klucz zbliżeniowy lub smartfon, by dostać się do domu. Oferują one również tak użyteczne funkcje, jak możliwość udostępniania cyfrowych kluczy naszym znajomym, sprzątaczce itp. A kontrolowanie tych urządzeń odbywa się za pomocą ekosystemu, takiego jak HomeKit, który działa na platformie iOS.

Niestety najnowsza aktualizacja iOS 12.2 spowodowała duże zagrożenie dla użytkowników elektronicznych zamków. Luka w systemie sprawiła bowiem, że osoba niepowołana może zdalnie otworzyć taki zamek, dostając się do naszego domu lub garażu. Ze zrozumiałych względów nie podano oczywiście jak to działa, ale ponoć nie jest to specjalnie trudne.

Apple na razie udostępniło tymczasową poprawkę po stronie serwerów, by zapobiec wykorzystaniu luki. Wyłączyło w ten sposób zdalny dostęp do współdzielonych kluczy. Funkcja powróci więc dopiero wtedy, gdy zostanie udostępniona pełna poprawka, która pojawi się w przyszłym tygodniu.

HomeKit

Źródło: Slashgear.com

You may also like...