Smartfony Huawei nagle zaczęły wyświetlać reklamy

Europejscy użytkownicy smartfonów Huawei skarżą się na reklamy wyświetlane przez ich urządzenia. Pojawiają się one wyłącznie na zablokowanym ekranie.

Huawei w ostatnim czasie ma niemało problemów związanych z amerykańską administracją. Donald Trump wpisał chiński koncern na czarną listę firm, które nie mogą kupować amerykańskiej technologii.

To sprawiło, że firma utraciła licencję na Androida, a co gorsza problemy nie dotyczą tylko rynku urządzeń mobilnych. Firma zmniejszyła bowiem produkcję pecetów i laptopów. Zakaz sprawił bowiem, że utraciła dostęp do procesorów Intela oraz systemu operacyjnego Microsoftu.

Reklamy na tapetach

Jakby tego było mało, chiński koncern sam również zniechęca klientów do zakupu swego sprzętu. Użytkownicy pochodzący głównie z Europy skarżą się bowiem, że ich urządzenia zaczęły właśnie wyświetlać reklamy. Na zablokowanym ekranie telefonu pojawiają się bowiem różnego rodzaju reklamy strony Booking.com. Nie są to reklamy interaktywne i stanowią część rotacyjnego systemu wyświetlania tapet, do którego użytkownik ma dostęp poprzez Magazine.

Jak można się domyśleć, użytkownicy smartfonów nie są z tego faktu zadowoleni. Skala tego zjawiska może sugerować, że stoi za tym producent, ale tego nie udało się potwierdzić. W wydanym oświadczeniu Huawei twierdzi, że reklamy to nie jej sprawka. Firma sugeruje, że mogą pochodzić z zewnętrznej aplikacji lub usługi i może mieć rację. Użytkownicy dziwią się jednak, że reklamy pojawiły się w tym samym czasie, są takie same, a w dodatku pochodzą z zainstalowanych w telefonie tapet. Firma powinna bowiem mieć kontrolę nad tym jakie tapety oferuje swym klientom. Na szczęście ich usunięcie nie jest trudne, gdyż wystarczy tylko wykasować reklamowe tapety lub całkowicie wyłączyć Magazine.

Gdyby jednak Huawei faktycznie wyświetlało reklamy, to nie byłoby pierwszą firmą, która się na to zdecydowała. Już wcześniej Xiaomi robiło podobnie na rynkach rozwijających się takich jak Indie. Podobną strategię ma Amazon dla czytników Kindle. Nie jest to nic niewłaściwego, o ile użytkownik będzie o tym fakcie wyraźnie poinformowany. A być może również cena samego sprzętu będzie odpowiednio z tego powodu obniżona.

Aktualizacja:

Firma Huawei wydała oświadczenie, w którym zaprzecza, by miała cokolwiek wspólnego z tą sprawą. Rzecznik koncernu twierdzi, że żaden z jej smartfonów, bez względu na kraj sprzedaży, nie wyświetla reklam. Producent nadal uważa, że winę ponosi za to zewnętrzna aplikacja.

Warto jednak nadmienić, że w smartfonach chińskiego producenta często instalowana jest aplikacja Booking.com. Możliwe więc, że to ona jest powodem wyświetlania reklam. Jeśli to faktycznie jej sprawka, to byłoby to oznaką zaniedbania ze strony Huawei. Oznaczałoby to, że producent dopuszcza aplikacje, które nie szanują użytkowników wyświetlając reklamy bez ich zgody.

Huawei

Źródło: Reddit.com

You may also like...