Smartfony z Androidem można zawiesić zwykłą tapetą

Czy smartfon można zawiesić zwykłą tapetą? Okazuje się że tak, gdyż niektóre smartfony z Androidem mają buga w oprogramowaniu, który umożliwia takie działanie.

Smartfony z Androidem mają w swym oprogramowaniu wiele błędów, które może skutkować różnymi dziwnymi działaniami. Jedno z nich umożliwia zdalne zawieszenie sprzętu i to w bardzo prosty sposób. Często służy do tego wiadomość zawierająca specjalnie przygotowany ciąg znaków, a innym razem obrazek.

Eksperci właśnie donoszą o nowym błędzie wykorzystującym drugi sposób, który umożliwia zawieszenie smartfonów Samsunga oraz sprzętu z rodziny Pixel. Wystarczy pobrać na te urządzenia określoną tapetę, która spowoduje, że zawieszą się. Problem niewątpliwie jest bardzo poważny, gdyż przywrócenie sprzętu do stanu używalności będzie wymagało wykonania fabrycznego resetu. A to wiąże się z utratą wszystkich zapisanych w nim danych. Oczywiście istnieje możliwość jego naprawienia, która wymaga skasowania obrazka z urządzenia, zanim załaduje się do interfejsu Androida. Nie każdy jednak sobie z tym poradzi.

Zapytacie zapewne dlaczego zwykła tapeta może zawiesić smartfona. Ma to związek z profilem kolorów Google Skia. Jest zbyt bogaty, aby Android mógł sobie z nim poradzić. Krótko mówiąc jest poza akceptowalnym zasięgiem systemu i próbując je wyświetlić, zwyczajnie się zawiesza.

Bug początkowo wykryto na smartfonach z rodziny Samsung Galaxy, ale wkrótce potem ustalono, że dotyczy również Pixel 3XL. Bliższe przyjrzenie się problemowi wykazało, że są na niego podatne urządzenia działające na Androidzie 10 lub wcześniejszych wersjach systemu. Źródła twierdzą, że wszystko jest w porządku dopiero na poglądowej wersji Androida 11.

Dobra wiadomość jest taka, że od problemu można się ustrzec, konwertując obrazek na bezpieczniejszy profil sRGB.

smartfony z Androidem

Źródło

You may also like...