Snapdragon 845 w pierwszych benchmarkach

Serwisy wykonały pierwsze benchmarki procesora Snapdragon 845. Z testów wynika, że nowy układ w porównaniu do Snapdragona 835 jest sporo wydajniejszy, a to oznacza płynniejsze działanie telefonu.

Za kilka dni, w Barcelonie zostanie zaprezentowany Samsung Galaxy S9, pierwszy smartfon wyposażony w procesor Snapdragona 845. Wiele osób zastanawia się już teraz o ile nowy układ Qualcomma będzie wydajniejszy od swego poprzednika. Na to pytanie postanowił odpowiedzieć serwis Anandtech, który dostał w swe ręce referencyjne urządzenie wyposażone w ten chip. Wykorzystał je do przeprowadzenia testów.

W przypadku bechmarka Geekbench 4, w porównaniu do SD835 nowy układ pokazał aż 27% wzrost wydajności w teście jednego i wielu rdzeni (odpowiednio 2429 i 8200 punktów). W AnTuTu różnica była bardzo podobna i wyniosła 26%. W teście wydajności systemu, nowy układ miał o 14% większą wydajność niż SD835 z Galaxy S8. Po dorzuceniu do testów iPhone’a 8 oraz iPhone’a X, sprzęt Apple okazał się jednak lepszy od nowego chipa. Rezultat ten wynikał jednak z różnic w systemie operacyjnym, połączonych z procesorem A11. W przypadku benchmarka PCMark ogólna wydajność nowego układu była o 17% wyższa od najmocniejszego obecnie smartfona, czyli Google Pixel XL 2.

Jednostką graficzną, którą posiada Snapdragon 845 jest Adreno 630. Niewiele na jej temat wiadomo, choć AnandTech twierdzi, że jej taktowanie wynosi 670-710 MHz. Wzrost wydajności w benchmarkach graficznych jest jednak dość znaczny i wynosi około 40% w porównaniu do poprzednika. W praktycznie każdym benchmarku, GPU pobiło jednostki graficzne z innych procesorów. Aczkolwiek iPhone X okazał się lepszy w dwóch testach. W każdym innym Adreno 630 było średnio o 20% wydajniejsze.

Snapragon 845 wykorzystuje konfigurację 4×4 big.LITTLE. Oznacza to, że cztery rdzenie Cortex-A75 Kryo 385 Gold 2,8 GHz, przeznaczone są do wymagających operacji. Natomiast rdzenie Cortex-A55 Kryo 385 Silver 1,77 GH, wykorzystywane są do pozostałych zadań. Ten układ jest jednak pierwszym, który wykorzystuje technologię DynamIQ CPU, czyli dynamicznego przydzielania zadań clusterom. Oznacza to, że indywidualne clustery rdzeni mogą się połączyć w pojedynczy cluster wykorzystujący wszystkie osiem rdzeni, co znacznie podnosi wydajność procesora.

Wkrótce przekonamy się jak te zmiany przełożą się na codzienne użytkowanie smartfona.

Snapdragon 845

Snapdragon 845

Źródło: Anandtech.com

You may also like...