Sony zaprezentowało gigantyczny wyświetlacz 16K

Podczas odbywających się w Las Vegas targów NAB 2019, Sony zaprezentowało nowy ekran 16K. Nie jest to jednak wyświetlacz przeznaczony do domowych zastosowań.

Przez wiele lat w branży telewizorów niewiele się działo, a odbiorniki oferowały nam rozdzielczość maksymalnie Full HD. Pojawienie się sprzętu 4K, znacznie przyspieszyło prace rozwojowe nad nową technologią. Obecnie są już w sprzedaży odbiorniki 8K, a być może wkrótce pojawią się modele oferujące jeszcze wyższą rozdzielczość.

Na odbywających się właśnie w Las Vegas targach National Association of Broadcasters, Sony pokazało gigantyczny ekran o rozdzielczości 16K. Nie jest to oczywiście pierwszy tego typu sprzęt, gdyż w ciągu ostatniego roku widzieliśmy już wiele prototypów takich wyświetlaczy. Ale to może nam sugerować, że być może w niedalekiej przyszłości podobne odbiorniki trafią do naszych domów.

Na pewno nie stanie się to szybko, gdyż ekran pokazany przez Sony, to sprzęt jedynie prezentujący możliwości współczesnej technologii. Panel ma wymiary 18,9 x 5,1 m, a aktualnie jest zainstalowany w Centrum Badawczym Shiseido znajdującym się Yokohamie, gdzie można go oglądać.

Nie jest to jednak pojedynczy wyświetlacz, gdyż w przypadku takiego rozmiaru byłoby to niemożliwe. Ekran 16K wykorzystuje natomiast technologię Crystal LED, która pozwala łączyć ze sobą wiele paneli bez widocznych miejsc łączenia. Ekran ma także bardzo dużą jasność wynoszącą aż 1000 cd/m2, a jego odświeżanie wynosi aż 120 fps. Obraz jest więc niezwykle wyraźny bez względu na kąt, pod którym na niego patrzymy.

Naturalnie taki wyświetlacz nie trafi do naszych domów. Jednak technologia wykorzystana do jego produkcji to zupełnie inna sprawa. Dzięki niej przyszłe modele telewizorów mogą mieć modularną budowę, co pozwoli w łatwy sposób powiększać ich ekrany.

ekran 16K

Źródło: BBC.com

You may also like...