Apple pokazało przodka współczesnego smartfona

W sieci pojawiło się wideo jednego z ciekawszych prototypów Apple o nazwie W.A.L.T. Produkt z 1993 roku był zaawansowanym telefonem, wyposażonym w ekran dotykowy i funkcję rozpoznawania pisma odręcznego.

O Apple można mówić wiele, ale nie da się zaprzeczyć, że firma wniosła spory wkład w rozwój elektroniki użytkowej. Amerykański koncern spopularyzował przenośne odtwarzacze muzyczne i smartfony, ale w miał też wiele innych pomysłów, które wyprzedzały swe czasy.

Jednym z nich jest W.A.L.T. (Wizzy Active Lifestyle Telephone), zaprezentowany właśnie na nowym wideo. To projekt pochodzący z 1993 roku, którego śmiało można nazwać praprzodkiem współczesnego smartfona.

Urządzenie, które zadebiutowało na wystawie Macworld, powstało we współpracy z firmą Bell South i jest wielofunkcyjnym sprzętem służącym do komunikacji. Posiada m.in., fax i wbudowaną automatyczną sekretarkę, a kontrolowane jest za pomocą ekranu dotykowego. Zapewnia on dostęp do książki adresowej, prezentuje identyfikator rozmówcy itp. Oczywiście nie jest to w ekran dotykowy, taki jak mamy obecnie. Dlatego obsługuje się go nie palcami, lecz rysikiem.

Natomiast oprogramowanie, na którym W.A.L.T. działał, to zmodyfikowana wersja System 6, bazująca na rodzinie Mac OS Classic. Oferował wiele ciekawych możliwości, takich jak chociażby rozpoznawanie pisma odręcznego, na wiele lat przed tym, jak weszło do powszechnego użytku.

Projekt nie trafił do produkcji, gdyż był zbyt zaawansowany jak na ówczesne czasy. Ale to pokazuje jak śmiałe pomysły mieli inżynierowie Apple i gdyby zrealizowali większość z nich, świat mógłby wyglądać dziś zupełnie inaczej.

 W.A.L.T.

Źródło: Sonnydickson.com

You may also like...