Nowy pomysł chińskiego rządu zaszkodzi kryptowalucie

Chiny planują wprowadzić całkowity zakaz kopania kryptowaluty. Pomysł może poważnie wpłynąć na cyfrowy pieniądz, gdyż tam znajdują się największe kopalnie.

Kryptowaluty obecne są na rynku od wielu lat, choć już dawno utraciły swój pierwotny cel, jakimi było zastąpienie papierowego pieniądza. Obecnie są to instrumenty finansowe, wykorzystywane do inwestycji na dużą skalę. Niestety mała stabilność spowodowana sporymi wahaniami kursów sprawia, że nie są to inwestycje bezpieczne.

Wkrótce możemy oczekiwać kolejnego trzęsienia ziemi w tym sektorze rynku, gdyż Chiny planują wprowadzenie całkowitego zakazu kopania kryptowaluty. Tak wynika z najnowszych dokumentów udostępnionych przez Krajową Komisję Rozwoju i Reform. Rządowy organ złożył propozycję zakazu wydobycia kryptowaluty takiej jak Bitcoiny, a powodem są obawy, że wydobycie może marnować cenne zasoby.

Chodzi o to, że wydobycie kryptowaluty wymaga użycia potężnych komputerów, które zużywają olbrzymie ilości energii. W 2017 roku pojawił się raport przygotowany przez grupę brytyjskich naukowców, którego wyniki są szokujące. Badacze ustalili, że wydobycie Bitcoinów pochłania więcej energii niż wynosi łączne zużycie prądu 20 europejskich państw. To oczywiście wywołuje negatywne skutki dla naszej planety, zwiększając ilość gazów cieplarnianych oraz podnosząc poziom zanieczyszczenia powietrza.

Nie są to pierwsze działania Chińczyków wymierzone w kryptowalutę, gdyż we wrześniu 2017 roku People’s Bank of China nałożył całkowity zakaz na ICO. Wygląda jednak na to, że tym razem chiński rząd planuje całkowite zabronić wydobycia kryptowaluty.

Dla wszystkich inwestorów oznacza to poważne kłopoty. Największe kopalnie są bowiem zlokalizowane właśnie w Chinach. Zakaz ich wydobycia mógłby więc poważnie uderzyć w tę branżę.

kryptowaluty

Źródło: SCMP.com

You may also like...