SpaceX wystrzeliło kolejnych 60 satelitów systemu Stalink

Elon Musk pochwalił się dziś na Twitterze wystrzeleniem kolejnych 60 satelitów systemu Starlink. Zapewnił też, że publiczne beta testy nowej usługi rozpoczną się już niebawem.

Elon Musk kontynuuje realizację projektu, który zapewni tani dostęp do sieci w każdym zakątku naszej planety. Miliarder pochwalił się dziś na oficjalnym Twitterze firmy SpaceX wystrzeleniem kolejnych 60 satelitów systemu Starlink. Zapewnił również, że już niebawem rozpoczną się publiczne beta testy nowej usługi.

Satelity wyniesiono na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9. Wcześniej start wielokrotnie przekładano z powodu złej pogody i problemów technicznych. Ale teraz warunki były idealne, więc można było kontynuować realizację tego projektu.

Przypomnę, że według pierwotnych planów rakieta miała wystartować 13 września. Potem jej start przełożono na 17 września, lecz pojawiły się problemy techniczne które zmusiły SpaceX do jego przełożenia. Tym razem wszystko poszło jak z płatka i była to już czwarta zakończona sukcesem misja, której wykorzystano nowe silniki.

Gdy satelity znajdą się na zaplanowanych pozycjach, będzie można rozpocząć beta testy usługi, które mają być dostępne dla mieszkańców USA i Kanady. Elon Musk planuje przeprowadzenie testów także w innych krajach, lecz najpierw SpaceX musi uzyskać niezbędne zezwolenia.

Starlinik wykorzystuje niewielkie talerze anten satelitarnych, wyposażone w system automatycznej kalibracji oraz podążania za pozycją satelitów. Sygnał z anteny trafia następnie do routera, który rozdziela go na poszczególne urządzenia znajdujące się w domu.

Dzięki niewielkim rozmiarom całego osprzętu i łatwości jego przenoszenia, system świetnie sprawdzi się również podczas wszelkich akcji ratowniczych, zapewniając ratownikom łączność.

Starlink

Źródło

You may also like...