Spectre powraca. Nowe procesory narażone na atak
Amerykańscy badacze odkryli nową wersję luki Spectre, która kilka lat temu zagrażała procesorom AMD oraz Intela. Może ona atakować najnowsze wersje układów.
Kilka lat temu pojawiło się poważne zagrożenie dla komputerów osobistych wyposażonych w procesory AMD oraz Intela. Była nim luka Spectre, która umożliwiała hakerom przeprowadzanie ataków na nasz sprzęt. Producenci szybko wypuścili aktualizacje łatające tę lukę oraz zaczęli wprowadzać na rynek procesory wolne od zagrożenia. Wydawało się więc, że sytuacja jest już opanowana i nie ma się czego obawiać.
Nic bardziej mylnego. Badacze z Uniwersytetu Virginia oraz Uniwersytetu California San Diego, opublikowali bowiem wyniki badań, z których wynika, że Spectre nadal stanowi zagrożenie. Opisali w nim trzy nowe potencjalne rodzaje ataków, na które narażone są wszystkie nowe modele procesorów AMD oraz Intela, wykorzystujące pamięć podręczną mikrooperacji. Co gorsza, raport twierdzi, że żadne z istniejących środków ograniczających Spectre nie chronią przed atakami wykorzystującymi nowe warianty.
Badacze przed opublikowaniem swego raportu zwrócili się oczywiście do Intela oraz AMD, ostrzegając przed zagrożeniem ze strony hakerów. Intel odpowiedział zespołowi, że podjął już środki zaradcze i wyposażył oprogramowanie w odpowiednie zabezpieczenia. Nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych środków zaradczych, ani wytycznych.
Dla producentów procesorów największym problemem będą przedstawione przez naukowców środki łagodzące wpływające na wydajność. W tym również opróżnianie pamięci podręcznej mikrooperacji lub partycjonowanie pamięci podręcznych na podstawie poziomu uprawnień. Autorzy raportu twierdzą bowiem, że złagodzenie zagrożenia skutkowałoby znacznie większym spadkiem wydajności układów niż w przypadku poprzednich ataków.
Innymi słowy oznaczałoby to, że procesory staną się znacznie wolniejsze, co oczywiście poważnie wpłynie na komfort pracy.
Technogadżet w liczbach