Spytware Lipizzan usunięte z Google Play Store

Funkcja Google Play Protect pozwoliła usunąć z cyfrowego sklepu Google Play Store kolejne malware. Tym razem było to spyware Lipizzan, szpiegujące użytkowników.

Użytkownicy smartfonów z Androidem powinni się już przyzwyczaić do tego, że Google Play Store przestało być bezpiecznym miejscem. Praktycznie co chwilę słyszymy o kolejnych przypadkach znalezienia tam zainfekowanych aplikacji, jednak Google stara się je szybko usuwać.

Dzięki nowej funkcji Google Play Protect, udało się usunąć ze sklepu spyware Lipizzan. Koncern twierdzi, że narzędzie te jest powiązane z jedną z izraelskich firm współpracujących z rządami oraz wywiadami wielu państw. Spyware było rozprowadzane za pośrednictwem zwykłych aplikacji, służących m.in., do robienia kopii zapasowej danych z telefonu, czy też czyszczenia pamięci ze zbędnych plików.

W pierwszej fazie ataku, Lipizzan pobierało się, a następnie instalowało na naszym smartfonie. W drugiej fazie wykonywało root telefonu i rozpoczynało infiltrację danych znajdujących się w jego pamięci.

Spyware może m.in., nagrywać rozmowy, a także rejestrować dźwięki z mikrofonu. Potrafi śledzić użytkownika, wykonywać screenshoty ekranu oraz zdjęcia aparatem. Przejmuje ponadto informacje, takie jak spis połączeń, kontakty, wiadomości tekstowe oraz dane aplikacji. Może również atakować komunikatory, takie jak WhatsApp, Gmail, Skype oraz Telegram.

Na szczęście szybka reakcja Google uchroniła użytkowników przed infekcją. Koncern twierdzi, że zarażonych zostało jedynie mniej niż 100 urządzeń. Spyware zostało już całkowicie usunięte z ze sklepu. Nie jest to jedyne tego typu narzędzie. Niedawno eksperci wykryli spyware GhostCtrl o podobnej funkcjonalności.

Lipizzan

Źródło: Googleblog.com

You may also like...