Spyware AdUps nadal obecne w smartfonach

Szpiegowskie oprogramowanie firmy AdUps, nadal obecne jest w smartfonach z Androidem. Można je spotkać przede wszystkim w chińskich modelach z niskiej półki.

W 2015 roku po raz pierwszy pojawiły się doniesienia o chińskiej firmie AdUps, która potajemnie instalowała spyware na smartfonach z Androidem. Jest to producent oprogramowania ułatwiającego aktualizację oprogramowania telefonów, którego ukrytą funkcją jest szpiegowanie użytkowników.

Po raz pierwszy obecność malware AdUps zauważono w sprzęcie indyjskiej firmy Micromax. Jednak afera rozpętała się dopiero wówczas, gdy pojawiło się w produktach chińskiej firmy Blu Product, oferującej tanie smartfony z Androidem. Szybo okazało się, że spyware obecne jest w bardzo wielu smartfonach i dane, które z nich kradnie, przesyła na chińskie serwery.

Można by sądzić, że po nagłośnieniu sprawy oprogramowanie AdUps bezpowrotnie zniknie z telefonów, ale tak nie jest. Ryan Johnson z Kryptowire, który w zeszłym roku nagłośnił sprawę twierdzi, że nadal można je spotkać na sprzęcie Blu, ale nie tylko. Wielu małych producentów sprzedających telefony po 50-100 dolarów korzysta z jej programu, gdyż nie stać ich na płacenie Google za oficjalny aktualizator oprogramowania. Nie mają bowiem pieniędzy na proces certyfikowania sprzętu.

A tymczasem spyware AdUps jest bardzo groźne dla użytkownika. Kradnie bowiem jego prywatne dane, takie jak wiadomości tekstowe, numery telefonów, lokalizację itp. Wykrywa też, czy sprzęt jest rootowany i potrafi wówczas zdalnie i bez zgody użytkownika instalować na nim aplikacje. Dane są następnie przesyłane do Chin i sprzedawane różnym firmom.

AdUps

Źródło: Cyberscoop.com

You may also like...