Sterowniki GPU podniosą wydajność smartfonów

Qualcomm wspólnie z Google rozpoczynają pracę nad sterownikami GPU, które będzie można aktualizować. Początkowo mają być dostępne dla smartfonów Pixel 4, Samsung Galaxy S10 i Note10.

Smartfony wprawdzie coraz bardziej upodabniają się do komputerów osobistych, ale w jednej kwestii wciąż się od nich różnią. Chodzi oczywiście o możliwość aktualizowania sterowników układów graficznych, co pozwala podnieść wydajność systemu. Wkrótce jednak taka opcja może pojawić się na urządzeniach mobilnych, a zapewni ją Qualcomm.

Producent procesorów z serii Snapdragon już w zeszłym roku zapowiedział rozpoczęcie prac nad funkcją aktualizacji sterowników GPU bezpośrednio z Play Store. Wówczas poprzez prostą aktualizację oprogramowania, możliwe będzie zwiększenie wydajności całego urządzenia.

Firma właśnie rozpoczęła wdrażanie pomysłu w życie. Wspólnie z Google pracuje nad zupełnie nowym narzędziem o nazwie Android GPU Inspector. Jest to specjalne narzędzie do profilowania grafiki wspierające GPU w sprzęcie z Androidem, które pozwoli twórcom na optymalizowanie swych produkcji. Deweloperzy będą mogli wykorzystać go do analizy wydajności swych gier, z nieosiągalnym dotąd poziomem szczegółowości. Pozwoli to znacznie lepiej optymalizować oprogramowanie w celu zapewnienia maksymalnej wydajności.

Jakie mogą być korzyści płynące z nowego rozwiązania? Według koncernu Google całkiem spore. Sprawdził je bowiem na przykładzie modelu Pixel 4XL odkrywając, że optymalizacja zmniejszyła wykorzystanie GPU aż o 40 procent. To pozwoli nie tylko uzyskać dużo większą liczbę klatek animacji, a także zmniejszyć zużycie energii. Jedno ładowanie baterii zapewni więc dużo dłuższą zabawę.

Qualcomm poinformowało, że narzędzie Android GPU Inspector w pierwszym rzędzie trafi na smartfony Pixel 4, a także Samsung Galaxy S10 i Note 10.

Pixel 4

Źródło

You may also like...