Nowy SuperGPS zapewni centymetrową dokładność lokalizacji

Holenderscy inżynierowie opracowali zupełnie nowy system pozycjonowania o nazwie SuperGPS. Technologia zapewnia znacznie większą dokładność w porównaniu do obecnie wykorzystywanego rozwiązania bazującego na satelitach.

Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez systemu nawigacji satelitarnej GPS. Nie tylko pomaga podróżować samochodem, ułatwiając dotarcie do wybranego adresu, ale też ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej. Bez niego nie mogłyby działać statki oraz samoloty, a także wiele innych branż.

SuperGPS zwiększy dokładność lokalizacji w miastach

Obecny system bazujący na umieszczonych na orbicie satelitach, nie jest jednak zbyt precyzyjny, gdyż jego dokładność liczona jest w metrach. Tymczasem wiele branż potrzebuje znacznie dokładniejszego systemu pozycjonowania, niezbędnego chociażby dla autonomicznych pojazdów. Problemem jest również korzystanie z nawigacji w dużych miastach, gdzie budynki często blokują sygnał z satelitów.

Inżynierowie z Politechniki w Delft opracowali więc SuperGPS, czyli hybrydowy system pozycjonowania, który może wskazywać lokalizację z dokładnością do centymetrów. Ich projekt funkcjonuje jak tradycyjny GPS, lecz działa w całości na ziemi, nie wymagając korzystania z satelitów. Wykorzystuje bowiem istniejącą sieć telekomunikacyjną.

Zamiast satelitów, używane są bezprzewodowe nadajniki radiowe rozsiane w obszarach miejskich. Nie mają one wprawdzie własnych zegarów atomowych jak satelity, ale wcale nie są potrzebne. Wszystkie połączono bowiem za pomocą światłowodów z jednym zegarem atomowym, który zapewnia synchronizację. Dalej działa to jak w tradycyjnej nawigacji, a więc nadajniki służą do triangulacji pozycji, obliczając czas potrzebny na odbicie sygnałów pomiędzy nimi.

Zespół twierdzi, że SuperGPS jest w stanie uniknąć typowych problemów tradycyjnej nawigacji w postaci odbijania sygnału od budynków. W czasie testów, technologia w ruchliwym otoczeniu umożliwiała śledzenie urządzenia z dokładnością do kilkudziesięciu centymetrów.

SuperGPS nie ma na celu zastąpienia obecnego systemu nawigacji, gdyż ze względu na swą konstrukcję nie wszędzie się sprawdzi. Może jednak z nim współpracować w celu zapewnienia większej dokładności śledzenia na obszarach miejskich. Nie wiemy jednak kiedy można spodziewać się wdrożenia go na pełną skalę.

Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, to zapraszam do zapoznania się z wynikami badań opublikowanymi w magazynie Nature.

SuperGPS
Źródło: Delft University of Technology

Źródło

You may also like...