Surface Duo i Surface Duo 2 nie dostaną Androida 12

Według przecieków Surface Duo oraz Duo 2 nie otrzymają Androida 12. Zamiast tego Microsoft zamierza obu urządzeniom dostarczyć platformę Android 12L, która powstaje specjalnie dla urządzeń z dwoma wyświetlaczami.

Surface Duo miała być dla Microsoftu próbą wejścia na rynek składanych urządzeń mobilnych. Firma poszła jednak w nieco innym kierunku niż Samsung z modelem Galaxy Z Fold 3, dostępnym od 6999 zł. Zamiast jednego składanego ekranu, zainstalowała w nim dwa niezależne panele, co znacznie obniżyło koszty urządzenia.

Niestety pierwsza generacja urządzenia okazała się dużym niewypałem, głównie za sprawą pełnego błędów oprogramowania, ale też wad sprzętowych. W drugim modelu producentowi udało się naprawić kilka problemów dotyczących sprzętu, ale oprogramowanie nadal pozostawiało wiele do życzenia.

Jakby tego było mało, użytkownicy sprzętu bardzo długo czekali na Androida 11, a wygląda na to, że Androida 12 w ogóle się nie doczekają. Według najnowszych doniesień, Microsoft postanowił zrezygnować z udostępnienia tej wersji systemu obu modelom urządzenia.

Wbrew pozorom wcale nie jest to zła wiadomość. Android 12 powstał bowiem dla standardowych smartfonów z jednym ekranem, więc nie bardzo nadaje się dla Surface Duo. Zamiast tego gigant z Redmond planuje dostarczyć swym produktom platformę Android 12L. To znacznie lepszy pomysł, gdyż powstaje pod kątem współpracy z urządzeniami o dużych ekranach, dwóch ekranach i składanych wyświetlaczach. Innymi słowy, lepiej poradzi sobie z tym sprzętem.

Niestety oznacza to również, że dostarczenie aktualizacji dla tych sprzętów zajmie Microsoftowi znacznie więcej czasu. Oczekuje się, że kod będzie dostępny w pierwszym kwartale, ale znając tempo pracy koncernu, trzeba będzie poczekać do końca tego roku.

Surface Duo

Źródło

You may also like...