Sygnalizacja świetlna może być wydajniejsza dzięki sztucznej inteligencji

Google testuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do obsługi sygnalizacji świetlnej. Wstępne rezultaty wskazują na nawet 20-procentową redukcję zużycia paliwa oraz opóźnień na skrzyżowaniach.

Sygnalizacja uliczna pomaga zarządzać przepływem ruchu na drogach, jednak nie jest to rozwiązanie szczególnie przyjazne środowisku. Pojazdy czekając na zmianę świateł zużywają paliwo, tym samym wydalając do atmosfery dwutlenek węgla. To z kolei przyczynia się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza.

Google pracuje jednak nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do zwiększenia wydajności sygnalizacji świetnej. Chce w ten sposób lepiej zaplanować jej pracę, co pozwoliłoby nie tylko zwiększyć płynność ruchu, ale też ograniczyć ilość zużywanego podczas jazdy paliwa.

Koncern przeprowadził niedawno program pilotażowy w Izraelu, we współpracy z gminami Hajfa, Beer-Szewa i Izraelską Spółką Drogową, który dał ciekawe wyniki. Z obserwacji wynika, że wykorzystanie AI do zarządzania sygnalizacją o około 10-20 procent zmniejszyło zużycie paliwa oraz opóźnienia na skrzyżowaniach.

Rozwiązanie może więc nie tylko zmniejszyć koszty podróżowania po mieście, ale również skrócić czas przejazdu. Może więc być niezwykle użyteczna dla wszystkich firm zajmujących się transportem ludzi oraz towarów. Nie tylko pozwoli obniżyć koszty prowadzonej działalności, ale również zwiększy wydajność.

Nową technologią zainteresowane są władze Rio de Janeiro. W ciągu kilku najbliższych miesięcy zamierzają wprowadzić nowy system u siebie, a wkrótce dowiemy się gdzie dokładnie się pojawi.

Google

Źródło

You may also like...