40 tys. lat więzienia za kradzież 2 mld dolarów w kryptowalucie

Założyciel tureckiej giełdy kryptowaluty Thodex, może trafić do więzienia na 40 tys. lat. To kara za kradzież kryptowaluty o wartości około 2 mld dolarów, należącej do jego klientów.

Nie od dziś wiadomo, że kryptowaluty to bardzo ryzykowny biznes, na którym w większości wypadków można jedynie stracić. I nie chodzi tu wyłącznie o nieprzewidywalny i czysto spekulacyjny kurs, ale też inne zagrożenia, jak chociażby giełdy umożliwiające handel cyfrowym pieniądzem.

Wiele z nich pada ofiarą hakerów kradnących zgromadzone środki, a czasem kradzieży dokonuje sam właściciel, uciekając z pieniędzmi swych klientów. Tylko w zeszłym roku, wysokość strat spowodowanych oszustwami związanymi z kryptowalutami wyniosła 7,7 mld dolarów.

Taka sytuacja miała miejsce w przypadku tureckiej giełdy kryptowaluty Thodex. Okazało się, że jej założyciel w 2021 roku postanowił zagarnąć pieniądze klientów w kwocie 2 mld dolarów i uciec z nimi do Albanii. Tam został jednak aresztowany przez Interpol, który zidentyfikował go po danych biometrycznych i obecnie czeka na proces. Organa ścigania polowały na przestępcę przez kilka miesięcy. Udało się go jednak namierzyć w kryjówce zlokalizowanej w nadmorskiej miejscowości Vlorë.

Zanim w 2021 roku zakończono działalność giełdy tak spektakularną kradzieżą, funkcjonowała od kilku dobrych lat. Założono ją bowiem w 2017 roku i miała około 700 klientów, którzy wykorzystywali kryptowaluty do ochrony swych inwestycji, gdyż wartość lira od lat stale spada. W 2021 roku rząd zaostrzył jednak przepisy dotyczące działania tureckich kryptogiełd, pragnąc na dobre rozprawić się z tą branżą.

Mężczyzna jest aktualnie jednym z najsławniejszych krypto oszustów, po tym jak okradł 400 tys. klientów własnej giełdy. Resztę życia spędzi z pewnością za kratami, gdyż za popełnione przestępstwa grozi mu wieloletni wyrok, choć nie będzie siedział sam. Odpowiedzialność karną poniosą również dyrektorzy kryptogiełdy. Łączna kara więzienia dla założyciela giełdy oraz 21 jej dyrektorów, to nieco ponad 40 tys. lat.

giełdy kryptowaluty

Źródło

You may also like...