Szefowa Europejskiego Banku Centralnego uważa kryptowaluty za bezwartościowe
Szefowa Europejskiego Banku Centralnego nazwała kryptowaluty bezwartościowymi. Jej zdaniem to aktywa wysoce spekulacyjne i niezwykle ryzykowne.
Nie da się ukryć, że kryptowaluty znowu stały się popularnym tematem, głównie za sprawą gigantycznych spadków ich wartości, który miał miejsce w ostatnich dniach. Wielu inwestorów obudziło się z przysłowiową ręką w nocniku, tracąc ogromne pieniądze. Na przestrzeni ostatnich dni z rynku zniknął bowiem prawie bilion dolarów, co niewątpliwie doprowadziło do ruiny wielu inwestorów.
Kryptowaluty to aktywa ryzykowne i bez wartości
Nie ma się więc co dziwić, że cyfrowe środki płatnicze są coraz bardziej krytykowane przez ekspertów. Do ich grona dołączyła też prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), która twierdzi, że kryptowaluty są nic nie warte.
W wywiadzie dla holenderskiej telewizji, bardzo jasno wyraziła swoje stanowisko na ten temat. “Mówiłam przez cały czas, że aktywa kryptograficzne są wysoce spekulacyjnymi, bardzo ryzykownymi aktywami” – wyjaśniła. “Moja skromna ocena jest taka, że nie są nic warte. Nie bazują na niczym i nie mają podstawowych aktywów, które mogłyby działać jako kotwica bezpieczeństwa”.
Wypowiedź prezes EBC pojawiła się w czasie, gdy kryptowaluty stoją w obliczu bardzo poważnego kryzysu. Upadek Terra i wspierającej ją monety Luna, który miał miejsce na początku miesiąca, zdziesiątkował wartość rynku kryptowalut. Dodatkowymi czynnikami zniechęcającymi do inwestowania w te ryzykowne aktywa jest zwiększona kontrola regulacyjna i wojna na Ukrainie. Cena Bitcoina spadła o prawie połowę w porównaniu do wartości sprzed pół roku, zaś Ethereum tylko w zeszłym miesiącu straciło na wartości 42%.
Co ciekawe, o kryptowalucie niezbyt pochlebnie wyraził się niedawno także założyciel i dyrektor giełdy wymiany FTX. W ostatnim wywiadzie powiedział, że nie widzi przyszłości Bitcoina jako środka płatniczego. Skrytykował również system BTC za zbyt wysokie koszty środowiskowe oraz nieefektywność.
Czy to oznacza, że zbliża się koniec kryptowalut? Z pewnością świat bardzo by na tym skorzystał, gdyż zakończyłoby to marnotrawienie energii oraz cennych zasobów. Na przykład w zeszłym roku w Kazachstanie, działania górników spowodowały przerwy w dostawie prądu.
Technogadżet w liczbach