Nowe osiągnięcie przybliża do wyleczenia ślepoty z powodu uszkodzeń rogówki

Dzięki osiągnięciom szwedzkich naukowców, jest szansa opracowanie metod leczenia ślepoty. Opracowali bowiem bioinżynieryjną rogówkę, które może zastąpić ludzkie rogówki pobrane od zmarłych dawców.

W filmach z gatunku sci-fi często widzimy technologie, które pozwalają łatwo wyleczyć każdą chorobę, łącznie z obudową uszkodzonych kończyn. W realnym świecie takie rozwiązania nie są jeszcze dostępne, jednak ciągły rozwój technologii medycznych coraz bardziej przybliża nas do takich możliwości.

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu Linkoping opracowali bowiem bioinżynieryjną rogówkę, która może przydać się w leczeniu ślepoty. Pozwoli zastąpić rogówkę pobieraną w celu przeszczepu od zmarłych dawców. Wyniki swych badań opisali w magazynie Nature Biotechnology.

Sztuczna rogówka pomoże w leczeniu ślepoty

Opracowana przez nich rogówka powstała z kolagenu pozyskiwanego ze skóry wieprzowej i oczyszczonej pod kątem podobieństwa do białek znajdujących się w ludzkiej rogówce. Może więc stanowić alternatywę dla przeszczepów rogówki pobieranej od zmarłych, która bez specjalistycznej chłodni przetrwa maksymalnie siedem dni. Pacjent nie będzie więc musiał czekać na dawcę, gdyż lekarze będą mogli przygotować mu rogówkę praktycznie na poczekaniu.

W dzienniku Nature Biotechnology możemy przeczytać o niewielkiej próbie klinicznej, przeprowadzonej na 20 pacjentów. Wszyscy cierpieli na schorzenie rogówki zwane stożkiem rogówki, przy czym 14 było prawie niewidomych, zaś reszta niedowidząca. Implant przywrócił wzrok u wszystkich pacjentów, co daje milionom osób szansę na odzyskanie wzroku.

Nowy sposób umożliwia dostosowywanie i masową produkcję rogówek do przeszczepu. To znacznie lepsze rozwiązanie niż pozyskiwanie ich od zmarłych dawców. Często są bowiem w podeszłym wieku, więc ich rogówki nie są najlepszej jakości. Oczywiście istnieje pewne ryzyko odrzucenie implantu poprzez układ immunologiczny. Konstruktorzy twierdzą jednak, że jest ono mniejsze w przypadku bioinżynierii rogówki w porównaniu do ludzkiej tkanki dawcy, ponieważ implant pozbawiono żywych komórek.

Warto tu nadmienić, że na całym świecie ponad 12 mln osób cierpi na ślepotę z powodu uszkodzenia lub choroby rogówki. Niestety tylko 1 na 70 pacjentów ma szansę na naprawienie wzroku dzięki przeszczepowi rogówki. Dzięki wynalazkowi szwedzkich naukowców, wszyscy będą mogli znowu normalnie widzieć.

ślepoty

Źródło

You may also like...