Ta gigantyczna farma słoneczna będzie dostarczała energię przez 24 godziny na dobę
W Abu Dhabi powstaje pierwsza na świecie farma słoneczna, która będzie dostarczała energię przez 24 godziny na dobę. Może zaopatrzyć prąd około 1 mln gospodarstw domowych.
W Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, już niebawem zacznie funkcjonować pierwsza na świecie farma słoneczna, zapewniająca prąd przez 24 godziny na dobę. Projekt o wartości kilku miliardów euro, będzie mógł produkować prąd zaspokajający potrzeby miliona gospodarstw domowych.
Farma słoneczna z energią przez 24 godziny na dobę
Rosnąca w coraz szybszym tempie populacja naszej planety, potrzebuje coraz więcej energii. Tymczasem odchodzenie od paliw kopalnych wymusza nowe, bardziej ekologiczne metody jej wytwarzania. Coraz częściej pojawiają się więc projekty pozyskujące prąd ze słońca i wiatru, a jeden z ciekawszych realizują Zjednoczone Emiraty Arabskie. W pobliżu Abu Dhabi powstaje bowiem farma słoneczna, która będzie dostarczała energię przez całą dobę.
Na powierzchni niemal 50 km2, powstanie kompleks o łącznej mocy 5,2 GW, który przez okrągłą dobę, siedem dni w tygodniu, będzie w stanie produkować 1 GW energii. Dla porównania, nawet reaktor jądrowy nie jest w stanie stale dostarczać pełnej mocy, ponieważ od czasu do czasu trzeba przeprowadzać prace konserwacyjne.
Zastanawiacie się zapewne dlaczego mowa jest o dostarczaniu energii przez całą dobę, skoro słońce nie świeci w nocy. Otóż kompleks będzie połączony z systemem akumulatorów, zdolnych do przechowywania 19 GWh energii. Dzięki temu po zachodzie słońca, instalacja nadal będzie mogła dostarczać odbiorcom prąd.
Realizacja tego projektu nieprzypadkowo odbywa się w Abu Dabi, ze względu na idealne warunki do produkcji prądu ze słońca. Nawet w lutym, najciemniejszym miesiącu w roku, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich słońce świeci w ciągu dnia przez około 7 godzin. Ten region znany jest także z niewielkiej liczby deszczowych dni, gdyż pada tam jedynie 9 dni w roku. W słoneczne dni możliwe będzie więc wytworzenie 30-40 GW energii, co pozwoli zaspokoić potrzeby około miliona gospodarstw domowych.
Milion odbiorców zielonej energii
Wielką niewiadomą jest jednak koszt realizacji tej inwestycji, gdyż w oficjalnym komunikacie nie znajdziemy na ten temat żadnej wzmianki. Nieoficjalne wyliczenia szacują go jednak na niemal 4 mld euro. To gigantyczna kwota, jednak w porównaniu z elektrownią atomową, jest zdecydowanie niższa. Poza tym zapewnia większą spójność. W przeciwieństwie do siłowni nuklearnej, poszczególne komponenty i moduły elektrowni słonecznej można łatwo wyłączyć w celu ich konserwacji. Reszta nadal może produkować energię.
Technogadżet w liczbach