Pozycjonowanie w pomieszczeniach nowym wykorzystaniem technologii 5G

Podczas Qualcomm 5G Summit, zaprezentowano technologię 5G Positioning Evolution, która umożliwia pozycjonowanie w pomieszczeniach z niezwykle dużą dokładnością. Wynosi ona zaledwie 30 cm.

Od lat inżynierowie próbują stworzyć funkcjonalny system pozycjonowania, przeznaczony do wykorzystania w budynkach. Takie rozwiązanie byłoby niezwykle przydatne np. podczas robienia zakupów sklepach wielkopowierzchniowych, ułatwiając znalezienie konkretnego produktu.

Tego typu systemy nie są jednak powszechnie stosowane, choć wiele osób na pewno chętnie by z nich korzystało. Po pierwsze dlatego, że wymagają specjalistycznej infrastruktury, a po drogie używają protokół bezprzewodowej łączności, które nie są jeszcze standardem. Dzięki wysiłkom inżynierów firmy Qualcomm, być może wkrótce uda się to zmienić.

Nowe zastosowanie technologii 5G

Znany producent procesorów do smartfonów, zaprezentował bowiem nową technologię pozycjonowania 5G Positioning Evolution. Rozwiązanie to wykorzystuje połączenie sygnału 5G oraz sztucznej inteligencji, by zlokalizować pozycję urządzenia z dokładnością do 30 cm.

Rozwiązanie to ma kilka zalet, które znacznie ułatwiają wdrożenie podobnych systemów. Największym plusem jest brak konieczności budowy infrastruktury, gdyż w wielu miejscach nadajniki 5G są już obecne. Urządzenie wysyła więc prosty sygnał 5G do pobliskich punktów dostępu, wzbogacony o znacznik czasu. Ilość przesyłanych danych jest niewielka i praktycznie nie wykorzystuje przepustowości systemu.

5G

Każdy punkt dostępu odbiera sygnał w innym czasie, co pozwala ustalić pozycję urządzenia za pomocą triangulacji. Działa to więc na podobnej zasadzie co GPS, tyle że lokalizuje w pomieszczeniu, nie zaś na otwartej przestrzeni. Oczywiście sama triangulacja nie wystarczy, gdyż pomieszczenia pełne są ścian, narożników, roślin itp., które mogą wpływać na sygnał. To znacznie obniża dokładność pozycjonowania. Tutaj wkracza więc sztuczna inteligencja, która po odpowiednim treningu potrafi korygować zakłócenia sygnału 5G spowodowane otoczeniem.

Testy wykazały, że nowa technologia sprawdza się znakomicie. Pozwoliła bowiem zwiększyć dokładność pozycjonowania z dotychczasowych 730 cm do zaledwie 30 cm. Taki system pozycjonowania byłby użyteczny nie tylko na rynku konsumenckim, ale znalazłby też zastosowanie w przemysłowych robotach. Maszyny używane w różnych fabrykach zyskałyby dzięki temu większą precyzję ruchu.

Na razie jest to tylko dowód koncepcji, więc nie wiadomo kiedy będziemy mogli wykorzystać tę funkcję w codziennym życiu.

Źródło

You may also like...