Technologia Google ułatwi niewidomym uprawianie sportu
Project Guideline to nowa technologia tworzona przez inżynierów Google, która ułatwi życie osobom niewidomym. Umożliwi bowiem całkowicie samodzielne bieganie.
Utrata wzroku sprawia, że bezpowrotnie tracona jest możliwość wykonywania wielu czynności, które wcześniej nie sprawiały żadnych problemów. Dla takich osób szczególnie trudne może być pożegnanie z uprawianymi sportami, takimi jak bieganie. Bez sprawnego wzroku nie da się bowiem uprawiać joggingu.
Technologia rozwija się jednak nieustannie i wciąż pojawiają się rozwiązania ułatwiające ludziom życie, również tym z niepełnosprawnością. Jednym z takich rozwiązań, które przydadzą się osobom niewidomym, może być Project Guideline, umożliwiający im samodzielne bieganie.
Project Guideline pozwoli biegać bez przewodnika
Pomysł pojawił się podczas zeszłorocznej edycji hackatonu organizowanego przez koncern Google. Do grupy projektantów i technologów skierowano wówczas pytanie o możliwość stworzenia technologii pozwalającej niewidomym na samodzielne bieganie. Autor pytania liczył jedynie na dyskusję w tej sprawie, lecz pod koniec dnia grupa zbudowała prototyp technologii, która to umożliwiała. Wykorzystano smartfon rozpoznający linię umieszczoną na drodze, który dostarczał głosowe wskazówki umożliwiające spacer.
Grupa uznała jednak, że warto sprawdzić, czy z prototypu nie da się wycisnąć czegoś więcej. Opracowano więc kolejny, który wymagał umieszczenia smartfona na nadgarstku oraz słuchawek przenoszących dźwięk poprzez kości. Kamera telefonu szukała fizycznych wskazówek na ziemi, a następnie dostarczała sygnały audio w zależności od ich pozycji.
System wygenerowałby dźwięk, gdyby użytkownik przesunął się w lewo od linii, a byłby on w jego lewym uchu. Gdyby przesunął się w prawo, dźwięk stałby się głośniejszy w jego prawym uchu. Po kilku miesiącach testów zespół był gotowy do przetestowania technologii na owalnym torze halowym. Po kilku poprawkach niewidomemu testerowi udało się samodzielnie przebiec na nim aż osiem okrążeń. Wprawdzie w pobliżu znajdował się zespół Google, ale był to pierwszy dystans, który od wielu dziesięcioleci przebiegł samodzielnie.
Technologia dla niepełnosprawnych
Kolejnym krokiem było sprawdzenie, czy technologia będzie działać także na świeżym powietrzu, jak np., w parku. Bieganie w takim miejscu stanowi większe wyzwanie ze względu na dużą liczbę zmiennych, jak warunki pogodowe i oświetleniowe potrzebne do stworzenia modelu. Po kilku miesiącach pracy zespołu nad modelem uczenia maszynowego, system zaczął działać zgodnie z oczekiwaniami, pozwalając biegać bez przewodnika.
Na razie nie wiadomo czy kiedykolwiek technologia może pojawić się na rynku. Gdy jednak nastąpiło, wiele osób z pewnością chętnie by z niej skorzystało.
Technogadżet w liczbach