Technologia Xiaomi odeśle do lamusa Siri oraz Alexę

Xiaomi zaprezentowało prototypową opaskę o nazwie MiGu Headband, która znacznie ułatwi sterowanie inteligentnymi urządzeniami. Będziemy to mogli robić za pomocą naszych myśli.

Jeszcze kilka lat temu, by włączyć lub wyłączyć jakieś domowe urządzenie, należało do niego podejść i użyć przycisków znajdujących się na jego obudowie. Dziś nie jest to już konieczne, gdyż powstają inteligentne urządzenia, które możemy kontrolować za pomocą smartfona lub komend głosowych. Co jednak zrobić w przypadku gdy pod ręką nie mamy telefonu i nie korzystamy z asystentów głosowych?

Xiaomi pokazało właśnie prototyp niezwykłej opaski o nazwie MiGu Headband, która umożliwi sterowanie domowym sprzętem za pomocą myśli. Gadżet jest dziełem inżynierów Xiaomi Group i powstał w ramach trzeciego internetowego hackatonu, podczas którego realizowane są wyjątkowo śmiałe wizje. Projektowi udało się wygrać pierwszą nagrodę tego hackatonu, choć nie było to łatwe, gdyż w zmaganiach brało udział kilka zespołów inżynierów.

Opaska działa poprzez wykonanie elektroencefalogramu (EEG), testu mierzącego aktywność elektryczną mózgu. Zazwyczaj służy on do diagnozowania i monitorowania stanów wpływających na mózg, takich jak padaczka. Elektryczne sygnały mózgowe są mierzone w trzech punktach, a różnica między nimi pomaga oprogramowaniu określić nasze myśli. W ramach tego projektu, inżynierowie zmapowali przebiegi EEG za pomocą technologii uczenia maszynowego.

Potencjalne zastosowania urządzenia obejmują sterowanie inteligentnymi produktami Xiaomi za pomocą własnych myśli, zamiast poleceń głosowych lub aplikacji na smartfona. Zespół zasugerował również, że można wykorzystać gadżet do wykrywania zmęczenia, co może być pomocne w warunkach medycznych.

Na ten moment nie wiadomo co Xiaomi planuje w przyszłości zrobić z MiGu Headband. W tej chwili firma nie ma jednak żadnych planów wprowadzenia tego urządzenia na rynek, ale być może wkrótce dowiemy się na ten temat czegoś więcej. Można się tylko domyślać, że technologia wymaga jeszcze dopracowania, zanim będzie mogła działać zgodnie z oczekiwaniami.

MiGu Headband

Źródło

You may also like...